Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gel měl být novou pomůckou proti AIDS. Zatím mu ale zkoušky nevychází

Věda

  11:32
Vaginální gel měl sloužit jako levná a pro všechny přijatelná ochrana proti šíření viru HUV. Předběžné výsledky byly velmi povzbudivé. Ovšem podle nové klinické studie je gel zcela neúčinný.

HIV (zelený) vylézá z pěstované bílé krvinky foto: C. GoldsmithReprofoto

Především v afrických zemích je jednou z potíží v boji proti AIDS vytrvalá neochota k používání kondomů. Je zjevné, že zlomit moc tradic i církví živených předsudků proti těmto ochranným pomůckám se v blízké době nepovede. Proto chtějí lékaři a vědci přijít s takovou preventivní pomůckou, kterou by vyhověly co největšímu počtu ohrožených.

Slibným nápadem se zdály být různé druhy poševního gelu. Vzniklo jich již několik, a i když se například mírně liší svým složením, základní idea je prostá: gel si (na rozdíl od kondomu) aplikuje pouze žena a většinou dokonce poměrně dlouho před pohlavním stykem (tedy v soukromí). V gelu obsažené látky by ji pak měly chránit proti přenosu viru do jejího těla.

V laboratořích vědci z různých pracovišť vyvinuli celou řadu sloučenin, které měly tyto požadavky splňovat. Ovšem v polních podmínkách zatím nepřesvědčily. 

Posledním zklamáním jsou tento týden oznámené výsledky gelu PRO 2000. Ten obsahuje polymer sloučeniny naftalensulfonátu, který komplikuje navázání viru HIV na povrch buněk. V laboratorních testech na buněčných kulturách i v pokusech s primáty si vedl dobře. Dokonce i první, velmi malá klinická studie z února letošního roku naznačovala, že gel snižuje riziko nákazy žen asi o 30 %.

Pak však přišel velký krach. Velká ověřovací studie, ve které bylo víc než 9000 žen z Ugandy, Zambie, Tanzanie a Jižní Afriky, jasně ukázala, že gel nemá žádný měřitelný efekt. HIV se v jejím průběhu nakazila 4 procenta žen užívajících placebo gel a 4,1 procenta žen užívajících PRO 2000.

Malou útěchou může být pro vědce alespoň to, že se nezopakovala situace ze zkoušek jiného gelu (s jinou účinnou látkou) v roce 2007. Ty musely být zastaveny, protože se velmi rychle zjistilo, že gel činí ženy náchylnějšími než k nákaze místo toho, aby je chránil.

Vědci zatím jen spekulují, proč gel selhává. Je možné, že aktivní složky gelu nejsou dost účinné na to, aby zabránily viru "zakotvit" na buňkách ženiny sliznice. Ovšem gel jich nemůže obsahovat o mnoho víc, stal by se toxickým i pro ženu. Nemůže být ani o mnoho hustší (aby sliznici lépe fyzicky chránil), protože pak už by se nedal snadno aplikovat.

V této chvíli probíhají v Africe ještě dvě další klinické zkoušky poševních gelů, které mají jinou aktivní látku; obsahují přímo retrovirální léky. Jejich neúspěch by byl bolestný. Z průběhu zkoušek PRO 2000 totiž vyplynula alespoň jedna dobrá zpráva: páry ho používaly rády. Oblíbená prevence, to by byla převratná novinka.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...