Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Genetická analýza Ötziho odhalí jeho nemoci i to, zda má potomky

Věda

  10:14
Bolzano, Itálie - Italští a němečtí genetici se chystají poodhalit další tajemství spojená s nejstarší známou mumií, ledovým mužem Ötzim, který žil před více než 5000 lety. Cílem projektu je zjistit například Ötziho vrozené choroby či zda dodnes žijí jeho potomci.

Ledový muž Ötzi foto: ČTK

Informovaly o tom agentury ANSA a DPA. Jde o zatím poslední z dlouhé řady výzkumů, které se zaměřují na nejrůznější aspekty Ötziho života a smrti.

Vědci oznámili, že z mumie odebrali vzorek kosti a extrahovali z něj DNA. Ačkoliv je získaný vzorek podle genetiků "extrémně zlomkovitý", současné špičkové přístroje se prý s jeho "přečtením" vypořádaly rychle.

"Přečetli jsme již 95 procent DNA," uvedl podle DPA Carsten Pusch z Tübingenské univerzity. Na interpretaci získaných dat se ještě pracuje. Zveřejněny mají být v roce 2011 při příležitosti 20. výročí objevení mumie.

Během výzkumu se vědci zaměřují také na otázku, zda ještě v současné době existují nějací Ötziho potomci a pokud ano, kde žijí. V centru jejich zájmu je i studium dispozic k vrozeným chorobám.

Ledový muž Ötzi zemřel ve věku asi 46 let před 5300 lety. Jeho tělo bylo nalezeno v roce 1991 v Ötztalských Alpách poblíž rakousko-italské hranice.

Mumifikovaný muž z ledovce, považovaný postupně za šamana, tuláka, psance či jedince obětovaného bohům, je od té doby předmětem čilého zájmu vědců.

Zkoumali, co jedl, jak se oblékal, jaká měl zranění a co bylo příčinou jeho smrti. Přes počáteční nejasnosti se ukázalo, že Ötzi byl zasažen šípem do zad a vykrvácel.

Původní spor, zda Ötzi patří Rakousku nebo Itálii, byl vyřešen v italský prospěch. Mumie leží od roku 1998 v archeologickém muzeu v jihotyrolském Bolzanu v iglú z ledových bloků, které uchovávají chlad a vlhko, a návštěvníci muzea ji mohou spatřit okénkem.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...