Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Genetická analýza Ötziho odhalí jeho nemoci i to, zda má potomky

Věda

  10:14
Bolzano, Itálie - Italští a němečtí genetici se chystají poodhalit další tajemství spojená s nejstarší známou mumií, ledovým mužem Ötzim, který žil před více než 5000 lety. Cílem projektu je zjistit například Ötziho vrozené choroby či zda dodnes žijí jeho potomci.

Ledový muž Ötzi foto: ČTK

Informovaly o tom agentury ANSA a DPA. Jde o zatím poslední z dlouhé řady výzkumů, které se zaměřují na nejrůznější aspekty Ötziho života a smrti.

Vědci oznámili, že z mumie odebrali vzorek kosti a extrahovali z něj DNA. Ačkoliv je získaný vzorek podle genetiků "extrémně zlomkovitý", současné špičkové přístroje se prý s jeho "přečtením" vypořádaly rychle.

"Přečetli jsme již 95 procent DNA," uvedl podle DPA Carsten Pusch z Tübingenské univerzity. Na interpretaci získaných dat se ještě pracuje. Zveřejněny mají být v roce 2011 při příležitosti 20. výročí objevení mumie.

Během výzkumu se vědci zaměřují také na otázku, zda ještě v současné době existují nějací Ötziho potomci a pokud ano, kde žijí. V centru jejich zájmu je i studium dispozic k vrozeným chorobám.

Ledový muž Ötzi zemřel ve věku asi 46 let před 5300 lety. Jeho tělo bylo nalezeno v roce 1991 v Ötztalských Alpách poblíž rakousko-italské hranice.

Mumifikovaný muž z ledovce, považovaný postupně za šamana, tuláka, psance či jedince obětovaného bohům, je od té doby předmětem čilého zájmu vědců.

Zkoumali, co jedl, jak se oblékal, jaká měl zranění a co bylo příčinou jeho smrti. Přes počáteční nejasnosti se ukázalo, že Ötzi byl zasažen šípem do zad a vykrvácel.

Původní spor, zda Ötzi patří Rakousku nebo Itálii, byl vyřešen v italský prospěch. Mumie leží od roku 1998 v archeologickém muzeu v jihotyrolském Bolzanu v iglú z ledových bloků, které uchovávají chlad a vlhko, a návštěvníci muzea ji mohou spatřit okénkem.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!