Babylonská civilizace existovala na území zhruba dnešního Iráku už v 18. století před naším letopočtem. O tom, že Babylóňané byli zdatnými astronomy, svědčí zápisy zaznamenané na hliněných deskách klínovým písmem. „Popisovali to, co pozorovali na obloze, a dělali to po velmi dlouhou dobu, po staletí,“ sdělil autor studie profesor Mathieu Ossendrijver, který působí na Humboldtově univerzitě.
Babyloňané předhonili učence
Nový výzkum ukázal, že obyvatelé Babylónie byli také dobrými matematiky. Vědecký svět dosud kladl začátek geometrie do středověku, kdy ji používali učenci v Oxfordu a Paříži. S pomocí křivek znázorňovali pozici a rychlost pohybujících se objektů.
Z nových výzkumů však vyplývá, že Babylóňané tuto techniku rozvíjeli už 350 let před naším letopočtem.
Ossendrijver podrobně prozkoumal pět hliněných desek, které byly objeveny v 19. století a jsou uchovávány v Britském muzeu. Pocházejí z období mezi lety 350 až 50 před naším letopočtem. Jeden text hovoří o používání čtyřstranných tvarů označovaných jako trapezoidy k výpočtu doby, kdy se na obloze objeví Jupiter.
Skok o 1500 let
„Nic podobného nikdo nečekal. Domnívali jsme se, že toto pochopení vztahu rychlosti, času a vzdálenosti se objevilo někdy kolem roku 1350 našeho letopočtu,“ řekl Ossendrijver, který se zabývá dějinami starověké vědy.
„Mimořádné je na tom to, že žádný podobný graf není znám z antické doby. Řekové požívali přímočařejší“ formu geometrie, která se zabývala prostorovým vztahem mezi Zemí a planetami, nikoli konceptem času a rychlosti, dodal Ossendrijver.
Centrem Babylonské říše byl Babylon, nacházející se jižně od dnešního Bagdádu. Jupiter se ztotožňuje s bohem Mardukem, který byl patronem města.
Ossendrijver řekl, že staří Babyloňané určovali pozice planet, aby byli schopni dělat na žádost klientů horoskopy. „Věřili, že vše na Zemi - počínaje výškou hladiny řek až po ceny na trhu nebo počasí - je spojeno s pohybem planet. Byli toho názoru, že dokážou-li předvídat pohyb planet, budou schopni předpovědět také události na Zemi,“ sdělil historik.