Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: A do té Fabie budete chtít motor z Porsche?

Evropa

  6:00
Zdá se vám věta z nadpisu nějaká nelogická? A myslíte si, že takto by se vás prodavač vozů nikdy nezeptal? Podle toho, jak Microsoft vyklízí své pozice ve sporu s Evropskou komisí, není taková situace v budoucnu až tak nereálná.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Spory amerického softwarového giganta a evropské administrativy se táhnou už nějaký ten pátek a patří ke koloritu tohoto odvětví. Scénář bývá prakticky pořád stejný: EK obviní Microsoft, že v té či oné oblasti zneužívá své dominantní postavení. Jednou jsou multimediální přehrávače, podruhé zase webové prohlížeče – vždy je vyžadována náprava, která nechává redmondský moloch v klidu, a tak následuje pokuta, která nezřídka kdy nese přídomek "rekordní".

Asi za to může ekonomická recese a s ní spojený pokles tržeb Microsoftu, že už další pouštění žilou nepřijde a namísto toho se dočkáme nevídaného ústupku: Microsoft ve svých nových a postupem časů prostřednictvím aktualizací i ve starších operačních systémech nabídne uživateli z EU volbu, aby v systému zablokoval přístup k Internet Exploreru (jeho úplné odstranění není možné kvůli integraci se systémem) a nahradil jej některým z alternativních prohlížečů. Tato zpráva zaskočila snad každého, hlavně pak výrobce prohlížečů, kteří sami nechtějí věřit tomu, co slyší a vyčkávají. Tedy až na představitele Opera Software, kteří se nechali slyšet, že nebudou mít klid, dokud se stejně nebudou chovat Windows na celém světě.

Dá se očekávat, že pokud se tyto sliby stanou skutečností, za chvíli se začnou přidávat výrobci multimediálních přehrávačů, poštovních klientů, možná bychom se mohli dočkat i stížnosti, že integrovaný Solitare ve Windows ničí výrobce tohoto druhu her.

Pokud se tak stane, bude to sice pro někoho morální zadostiučinění, ale lze se oprávněně obávat, že to na stavu věcí nic nezmění – kdo chce jiný prohlížeč, už jej dávno má a pro koho je internet to "modré é na ploše", nebude nic měnit. Jediné, co reálně hrozí, je možnost, že EK povzbuzena úspěchem začne podobné principy uplatňovat i jinde. V oblasti softwaru se toho dá snést hodně, ale realizace podobných nařízení například v oblasti automobilového průmyslu, by vypadala dosti bizardně.

Autor: