Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Chystá se vyhnání z internetového ráje?

Věda

  6:00
Pokud používáte aktivně Skype, nemohla vám v poslední době uniknout zpráva, že se možná chystá jeho konec. Ten nejspíše nepřijde, ale už jen samotné pomyšlení na něco takového vyvolává spoustu znepokojivých otázek.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Určitě vás někdy napadlo, jaký je internet virtuální ráj na zemi - hodně berete a jen málokdy dáváte. Vysoce konkurenční prostředí nutí nejednoho poskytovatele nabízet své služby zadarmo. Narazíte tak na málokoho, kdo by si platil internetovou schránku, instant messaging anebo volání mezi počítači a když už, tak jen ve formě reklamy, kterou je každý zkušenější uživatel schopen obejít použitím cracku nebo alternativního klienta.

Jakkoli může být něco takového příjemné, poskytovatele to tlačí do nepříjemné pozice - zatímco jejich náklady s počtem uživatelů rostou, příjmy mnohdy závisí jen na šikovnosti prodejců inzerce a ti věru nemají v této době lehkou pozici, tedy pokud nepracují pro Google.

A pokud si někdy z nudy čtete licenční podmínky, najdete v nich spoustu povinností pro uživatele, ale jen málo práv. Vše podle hesla: darovanému koni na zuby nehleď. Zkuste si ale představit katastrofický scénář, kdy byste se jednoho rána probudili, nemohli se dostat ke své poště (kterou mnozí ani nezálohují a nechávají si ji ve svých zdánlivě nevyčerpatelných stránkách), nefungoval ani jeden instant messenger stejně tak jako on-line dokumenty, na něž jste si tak snadno zvykli. Značná část internetu by v té chvíli jakoby přestala existovat.

Samozřejmě, mohli byste nějakým způsobem migrovat ke konkurenci, ale každý, kdo to zkoušel třeba jen u jediné podobné služby, mi dá jistě za pravdu, že to není dvakrát příjemné. Velká část internetu se tak nachází v křehké rovnováze – každého štvou blikající reklamy anebo když Skype začne využívat jeho internetové připojení, ale všichni tak nějak ve skrytu duše doufají, že tady budou i zítra.

Není tomu ostatně dlouho, co se mediální magnát Rupert Murdoch nechal slyšet, že éra, v níž jsou informace na webu poskytovány zadarmo, už brzy skončí. Co myslíte – chystá vyhnání z internetového ráje?

Autor: