Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Glosa: Dotýkejte se, prosím

Asie

  6:00
Ovládání elektronických zařízení je kapitolou, která je neprávem opomíjena. Výrobci se nás snaží nalákat na stále nové funkce bez ohledu na to, jestli je opravdu potřebujeme, případně na jejich parametry. Samotné ovládání zůstává tak trochu v pozadí, přestože se jedná o tu nejdůležitější složku.

Apple iPhone nastavil nové trendy v ovládání. foto: AppleReprofoto

Dobře to demonstruje případ obyčejné počítačové klávesnice. Představte si na jedné straně lidský mozek, nejkomplikovanější strukturu v známém vesmíru schopnou tvořivého jednání a na straně druhé internet jako jeden z nejdůmyslnějších lidských vynálezů. Nejužším místem hrdla propojující tyto dva světy bývá obyčejná počítačová klávesnice. Kus plastu za pár stokorun produkovaný někde v Asii a navržený tak, aby spolu co nejméně sousedila písmena po sobě následující v anglických slovech. Obojí je pro neanglicky píšící uživatele počítače obzvláště podstatné.

Člověk tak může být neskonale vděčný za počítačovou myš (byť jí mnozí odborníci pohrdají) a zároveň si klást otázku, proč se vývoj ovládacích periferií zasekl na mrtvém bodě. Na jedné straně za to může sama pohodlnost uživatelů, kteří si hůře zvykají na nové standardy, a proto raději setrvávají u méně produktivních starších. Zároveň to je také výzva pro designery, konstruktéry a programátory, aby vymysleli takový systém, který bude jednodušší používat.

Jistý optimismus způsobuje v této oblasti vývoj ve světě mobilních telefonů. Zde se vše zdálo až donedávna stejně nehybné a strnulé jako jinde. Většina telefonů nabízí klasickou matici kláves doplněnou o hlavní ovladač a nějaká ta funkční tlačítka, méně početná skupina komunikátorů sází na dotykový displej, který se snaží napodobit práci s myší.

Jako blesk z čistého nebe pak přišel dlouho očekávaný iPhone od Apple. Pokud ještě stále váháte, co je důvodem hysterie, jaká se kolem něj rozpoutala, pak vězte, že právě hodně novátorský přístup k ovládání. Jak jistě víte, tento telefon nemá klávesnici, pouze dotykový displej. Ten však nefunguje jako u komunikátorů s Windows Mobile, kde musíte stylusem klepat na přesně vymezená místa, zde se používají prsty. A s nimi můžete nejenom vybírat jednotlivé volby na displeji, ale i mnoho dalšího. Rychlým pohybem do stran můžeme například roztočit telefonní seznam a nebo nabídku hudebních alb a pak ji zase stejně jednoduše zastavit. Pokud chcete zvětšit prohlíženou fotografii, nemusíte složitě hledat v menu, ale položíte na displej dva prsty, které oddálíte. Popsáno slovy to nevypadá tak působivě jako na vlastní oči; mnoho videií ukazujících iPhone v praxi najdete například na www.youtube.com.

Ona revolučnost ovládání nám ukazuje další zajímavou souvislost – jak moc naše doba opomíjí hmat. Většina informací se k nám dostává audiovizuální cestou, o chuť a čich se staráme při dobrém jídle a pití, jen hmat zůstává tak nějak v pozadí, i když je s ostatními smysly přinejmenším ekvivalentní. O jeho důležitosti při utužování a rozvíjení partnerských vztahů není třeba pochybovat, stejně tak mezi rodiči a dětmi, nebo i cizími lidmi při zdánlivě obyčejném podání ruky.

Takže, dotýkejte se, prosím.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč