Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Glosa: Hackeři místo vojáků

Věda

  6:00
Válečný konflikt mezi Gruzií a Ruskem se odehrál i v kybernetické rovině. Obrázky internetového prohlížeče s Adolfem Hitlerem na titulní stránce webu gruzínského parlamentu obletěly svět, ale spíše jen jako zajímavost toho, jak se válčí v kyberprostoru. Všechno ale nasvědčuje tomu, že toto prostředí bude mít na průběh příštích válek nezanedbatelný vliv.

Obrázky válčících vojáků známe, tváře lidí zodpovědných za kybernetické útoky zůstávají skryty. foto: ČTK

Prozatím se jedná o ojedinělé útoky, které mají za úkol nalomit morálku nepřítele, případně zviditelnit názory té či oné strany. Jak ale budeme postupovat v čase a v závislosti na vyspělosti válčících států se můžeme dočkat daleko cílenějších útoků.

Pro příklad nemusíme chodit daleko: loňské léto se neslo ve znamení roztržky mezi Ruskem a Litvou, při kterém sice nedošlo na zbraně, ale o to urputněji se útočilo na servery. Rozsáhlost útoku a promyšlená propaganda, kterou byl nahrazen původní obsah, dává tušit, že za ním stála organizovanější skupina. Kdo inicioval její vznik a staral se o její financování, můžeme jen spekulovat.

Doba, kterou nám slibovaly vědeckofantastické filmy z osmdesátých let, kdy se hacking stává nástrojem, jak ovládnout okolní svět, se tak pomalu stává skutečností. Na správném chodu webových serverů závisí čím dál tím víc lidských aktivit. Sdělování „těch správných pravd“, tedy propaganda, je jen jednou z oblastí, pro níž internet používáme, až se hackeři zaměří na cílené narušování obchodního fungování dané země, bude daleko hůř.

Autor: