Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Krize mluví pro Linux, aneb legální Windows za 300 korun

Věda

  6:00
Stejně jako novináři píšící o světovém dění uvažují, kdy padnou totalitní režimy na Kubě nebo v Severní Koreji, a co se pak bude v těchto zemích dít, snaží se někteří IT redaktoři přemýšlet, kdy by Microsoft mohl ztratit své vedoucí postavení v oblasti operačních systémů a kdo ho nahradí.

Windows XP už měly být podle Microsoftu dávno minulostí. Vývoj v oblasti IT je však stále vrací na scénu. foto: AFP

Tyto úvahy jsou poslední době zase o něco živější. Na jejich začátku stála zpráva novin Wall Street Journal, že Microsoft opět snížil ceny licencí Windows XP pro výrobce počítačů na pouhých (v přepočtu) 300 korun. Přitom se od běžných koncových zákazníků nerozpakuje vybírat šestkrát více.

Dobře to reprezentuje problémy, které Microsoftu způsobuje vlna nástupu netbooků. Jedna z mých oblíbených konspiračních teorií tvrdí, že mezi Microsoftem a IBM existuje tajná dohoda: Microsoft bude vyvíjet stále náročnější a náročnější operační systémy a software, aby IBM získal odbyt pro nové a výkonnější stroje. Toto imaginární spojenectví překonalo desetiletí, ale zdá se, že mu pomalu začíná zvonit hrana.

Jen považte tu drzost výrobců netbooků: v rámci úspory ceny a elektrické energie se nestydí pouštět na trh zařízení, které jsou výkonově několik let pozadu. Chudák Microsoft, aby nenechal lidi zvyknout si na Linux, pak musí už po několikáté resuscitovat pohřbené Windows XP a prodávat jejich licence za cenu, která připomíná částku, jakou zaplatíte na tržišti za nelegální kopii.

Mnoho výrobců přitom distribuují své stroje pouze s Linuxem, ale vždy se někde objeví návod, jak je opatřit Windows, i když třeba nemají optickou mechaniku. Alibisticky připojené varování, že pak zákazník sám odpovídá za legálnost nahrávaného systému má asi takovou váhu, jako cedulka s nápisem „Nešlapejte na trávník“.

Stačí už jen málo a může za tím stát prohlubující se ekonomická krize, rostoucí cena elektřiny anebo jen extrémní konkurence daná přesyceností trhu a snaha expandovat do rozvojových zemí, a podobného přístupu se chytí i výrobci běžných notebooků nebo stolních počítačů. Co myslíte, kdy se dočkáme prvních „Windows zdarma“?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!