Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Krutý svět doménových jmen

Věda

  6:00
Registrace doménových jmen čas od času vzbudí bouři emocí. Přece jenom přístup „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ nějak nezapadá do světa, v němž se vše řídí podle složitých pravidel. A pro některé je to stále těžké pochopit, politiky nevyjímaje.

Ilustrační foto. foto: SamsungReprofoto

Smutným hrdinou následujícího vyprávění je tak Petr Dimun z volebního štábu ČSSD, který se v rozhovoru pro jedny noviny pochlubil, jak hodlá se svými spolustraníky vést kampaň. Ponechme nyní stranou úvahy o tom, jestli je lepší očerňovat konkurenční partaje namísto vysvětlování vlastního programu, a podívejme se na jednu klíčovou větu. V ní se Petr Dimun chlubí tím, že prostřednictvím internetu zapojí do kampaně i obyčejné lidi a to na adrese www.programzabackoru.cz.

Normálně byste očekávali, že po zadání této adresy do webového prohlížeče se vám zobrazí stránka s prezentací, v horším případě pak zpráva, že se na ní stále pracuje. Skutečnost však překoná i ta nejdivočejší očekávání: vítá vás zde text "Dimune, nejdřív konej potom mluv!!! Tvoje Parkujeme.cz."

Ano, zmínka o doméně padla v médiích ještě před tím, než si ji ČSSD zaregistrovala. Těžko říci, jestli to bylo jen opomenutí, anebo naprostá neznalost internetových zvyklostí. Strana se nyní bude muset draze vykoupit, anebo začít s jiným jménem, které už ale nebude mít takovou mediální pozornost, jaké se dostalo té první. A když si vzpomenu na jeden svůj rozhovor s doménovým spekulantem, který mi tvrdil, že je dnes v dobré náladě, tak mi udělá dobrou cenu – pouhé čtyři milióny, bude to pro sociální demokracii pěkně drahá zkušenost.

Ponaučení je tedy jednoduché: doménové jméno si registrujte ještě dříve, než jej poprvé vyslovíte. Pak už může být pozdě.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...