Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Krutý svět doménových jmen

Věda

  6:00
Registrace doménových jmen čas od času vzbudí bouři emocí. Přece jenom přístup „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ nějak nezapadá do světa, v němž se vše řídí podle složitých pravidel. A pro některé je to stále těžké pochopit, politiky nevyjímaje.

Ilustrační foto. foto: SamsungReprofoto

Smutným hrdinou následujícího vyprávění je tak Petr Dimun z volebního štábu ČSSD, který se v rozhovoru pro jedny noviny pochlubil, jak hodlá se svými spolustraníky vést kampaň. Ponechme nyní stranou úvahy o tom, jestli je lepší očerňovat konkurenční partaje namísto vysvětlování vlastního programu, a podívejme se na jednu klíčovou větu. V ní se Petr Dimun chlubí tím, že prostřednictvím internetu zapojí do kampaně i obyčejné lidi a to na adrese www.programzabackoru.cz.

Normálně byste očekávali, že po zadání této adresy do webového prohlížeče se vám zobrazí stránka s prezentací, v horším případě pak zpráva, že se na ní stále pracuje. Skutečnost však překoná i ta nejdivočejší očekávání: vítá vás zde text "Dimune, nejdřív konej potom mluv!!! Tvoje Parkujeme.cz."

Ano, zmínka o doméně padla v médiích ještě před tím, než si ji ČSSD zaregistrovala. Těžko říci, jestli to bylo jen opomenutí, anebo naprostá neznalost internetových zvyklostí. Strana se nyní bude muset draze vykoupit, anebo začít s jiným jménem, které už ale nebude mít takovou mediální pozornost, jaké se dostalo té první. A když si vzpomenu na jeden svůj rozhovor s doménovým spekulantem, který mi tvrdil, že je dnes v dobré náladě, tak mi udělá dobrou cenu – pouhé čtyři milióny, bude to pro sociální demokracii pěkně drahá zkušenost.

Ponaučení je tedy jednoduché: doménové jméno si registrujte ještě dříve, než jej poprvé vyslovíte. Pak už může být pozdě.

Autor:
Témata: ČSSD, glosa, Glosy, Sítě, SOCDEM