Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Nevědomost je síla

Věda

  6:00
Mnoho lidí už dnes neřeší, jakými způsoby pracují systémy s jejich daty a nepřemýšlí, zda-li jsou vždy a všude v bezpečí.

Ilustrační foto. foto: SamsungReprofoto

Richard Matthew Stallman, zakladatel a duchovní otec GNU, minulý týden vydal prohlášení, že tzv. cloud computing neboli stále se zvětšující se závislost na web-based aplikacích je špatnou cestou, po níž se vývoj informatiky odvíjí. Moderní uživatelé podle něj už neřeší, jakými cestami a jakým způsobem bude naloženo s jejich daty, což dává velkou šanci  všem, kteří je budou chtít zneužít.

Pod články, které se tomuto výroku věnovaly, se brzy rozpoutala ostrá výměna názorů mezi dvěma tábory. První jeho slova naprosto podporovali, druzí mezi nadávkami o senilním starci tvrdili, že se jedná o naprosto přirozený vývoj, kterému nemá smysl bránit.

Při slovech o ztrátě kontroly jsem si vzpomněl na dávnou příhodu s mým prvním počítačem. Jako operační systém používal MS-DOS a po svém startu přesně vypisoval  programy, které prostřednictvím autoexec.bat spouští. Když se jednoho dne ozvalo výrazně jiné chrastění harddisku ve chvíli, kdy počítač nic nehlásil, bylo mi jasno, že se děje něco nekalého a následná antivirová kontrola tuto domněnku jen potvrdila. Dokážete si představit něco podobného v době Windows Vista, které s diskem pracují skoro nepřetržitě?

Stejný problém nastává i při přechodu z desktopových na webové aplikace. Zatímco dříve jsme s pomocí kvalitního firewallu mohli snadno hlídat, jaká data z počítače odcházejí, nyní musí jít už z principu všechno "někam na internet" a už nemáme sebemenší možnost sledovat a ovlivňovat, co se  stane dále.

Můžeme se tak nechat opájet pozlátky, že pro svá data máme nevyčerpatelně místa a že k nim můžeme přistupovat odkudkoli, ale už nechceme vidět, že stejnou možnost mají i ostatní: reklamní roboti, tajné služby, příslušní administrátoři nebo i naši nepřátelé, kteří vědí, koho uplatit.

Heslo "Nevědomost je síla" z utopistického románu 1984 tak najednou dostává nový rozměr a mělo by pro nás být varováním.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.