Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Nevědomost je síla

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SamsungReprofoto

Mnoho lidí už dnes neřeší, jakými způsoby pracují systémy s jejich daty a nepřemýšlí, zda-li jsou vždy a všude v bezpečí.

Richard Matthew Stallman, zakladatel a duchovní otec GNU, minulý týden vydal prohlášení, že tzv. cloud computing neboli stále se zvětšující se závislost na web-based aplikacích je špatnou cestou, po níž se vývoj informatiky odvíjí. Moderní uživatelé podle něj už neřeší, jakými cestami a jakým způsobem bude naloženo s jejich daty, což dává velkou šanci  všem, kteří je budou chtít zneužít.

Pod články, které se tomuto výroku věnovaly, se brzy rozpoutala ostrá výměna názorů mezi dvěma tábory. První jeho slova naprosto podporovali, druzí mezi nadávkami o senilním starci tvrdili, že se jedná o naprosto přirozený vývoj, kterému nemá smysl bránit.

Při slovech o ztrátě kontroly jsem si vzpomněl na dávnou příhodu s mým prvním počítačem. Jako operační systém používal MS-DOS a po svém startu přesně vypisoval  programy, které prostřednictvím autoexec.bat spouští. Když se jednoho dne ozvalo výrazně jiné chrastění harddisku ve chvíli, kdy počítač nic nehlásil, bylo mi jasno, že se děje něco nekalého a následná antivirová kontrola tuto domněnku jen potvrdila. Dokážete si představit něco podobného v době Windows Vista, které s diskem pracují skoro nepřetržitě?

Stejný problém nastává i při přechodu z desktopových na webové aplikace. Zatímco dříve jsme s pomocí kvalitního firewallu mohli snadno hlídat, jaká data z počítače odcházejí, nyní musí jít už z principu všechno "někam na internet" a už nemáme sebemenší možnost sledovat a ovlivňovat, co se  stane dále.

Můžeme se tak nechat opájet pozlátky, že pro svá data máme nevyčerpatelně místa a že k nim můžeme přistupovat odkudkoli, ale už nechceme vidět, že stejnou možnost mají i ostatní: reklamní roboti, tajné služby, příslušní administrátoři nebo i naši nepřátelé, kteří vědí, koho uplatit.

Heslo "Nevědomost je síla" z utopistického románu 1984 tak najednou dostává nový rozměr a mělo by pro nás být varováním.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...