Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Glosa: Opravdu je Google tak neekologický?

Google - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Google se pro svou činnost docela často stává terčem kritiky. Některým se nelíbí jeho až přílišné zásahy a sledování soukromí, jiným je trnem v oku pro svou vstřícnost k autoritářským režimům. Že se však dostane na mušku i ekologům, to by čekal málokdo.

Oxid uhličitý, to je téma, které dokáže rozvířit mezinárodní politické vody stejně snadno jako například jaderná energie nebo zbraně. Kdokoli nebo cokoli může být snadno obviněn, že produkuje přespříliš oxidu uhličitého. A ten, jak známo, může za globální oteplování, které je jedním z největších nešvarů naší doby. Ne všichni tomu věří, ale většina se na tom shoduje.

Automobilky už zjevně nejsou dobré téma, zvláště pak potom, co se zasaženy krizí jen tak tak drží nad vodou, a tak si radikální ekologové musejí najít jiné cíle. Co třeba Google? Už dříve se mluvilo o tom, kolik energie se zbytečně spálí v CRT monitorech po celém světě jenom proto, že se portál rozhodl pro bílou a ne černou barvu. Nyní se však jde ještě mnohem dál.

Americký fyzik Alex Wissner-Gross spočítal, že jedno hledání na Googlu vyprodukuje asi 7 g oxidu, což je stejná zátěž, jakou představuje uvaření jednoho šálku kávy. Může za to prý velmi velká energetická spotřeba datacenter Googlu. Ten se proti takovým výzkumům ohradil a přišel s vlastními, podle kterých jedno vyhledávání spotřebuje tolik energie jako lidské tělo za deset sekund v klidu a vyprodukuje tolik CO2 jako automobil na jeden průměrný metr jízdy.

Ať už je pravda na kterékoli straně, dobře to ukazuje, jak snadno se dá různými výzkumy s vědeckou záštitou manipulovat s veřejným míněním. Docela to připomíná iniciativu jednoho amerického sdružení, které požadovalo zákaz dihydrogen monoxidu s důvodem, že způsobuje korozi kovů nebo zvyšuje riziko dopravních nehod a úmrtí na dovolených. Spousta politiků přislíbila návrh zákazu podpořit, aniž by jim došlo, že se jedná o obyčejnou vodu, jen poněkud netradičně pojmenovanou.

Zkuste si jen představit situaci, kdyby Google a vlastně ani žádný internet neexistoval. Pro požadovanou informaci byste se museli vypravit autem nebo autobusem do nejbližší knihovny a tam byste si je kopírovali na listy papíru, které dovezlo jiné auto a případně si ještě jinými auty nechali doručit knížky z centrálního skladu.

Opravdu si myslíte, že by to bylo méně energeticky náročné než datacentra Google?

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...