Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Proti proudu

Věda

  6:00
Nedávno jsem se zde podivoval nad tím, jakých zběsilých kreací se dopouštějí výrobci klávesnic ve snaze vymyslet něco nového a jak je jejich snaha kontraproduktivní. Při hlubším zamyšlení však lze vysledovat, že podobné trendy se týkají nejenom IT, ale prakticky všech technologických oborů.

Ilustrační foto. foto: SamsungReprofoto

Na tyto myšlenky mě přivedlo bloumání mezi regály obchodu, v němž jsem vybíral nový notebook. Nijak zvlášť se této oblasti nevěnuji, a tak jsem se nestačil divit, jak moc se toto odvětví proměnilo za posledních pár let. Prakticky nesežene jiné než širokoúhlé. Ano, můžete si nechat vysvětlit, že to je lepší pro přehrávání filmů ve formátu 16:9, ale přesto se stále najdou lidé, kteří s notebooky i pracují – programují nebo píší texty. Pro ně je naopak důležitá výška monitoru: čím více řádků zobrazí najednou, tím méně musejí scrollovat a tím vyšší bude efektivita jejich práce.

Sehnat notebook s matným displejem je také čím dál tím těžší. Na těch lesklých sice barvy i kontrast vypadají v svitu zářivek prodejny úžasně, ale běda, když se pak s notebookem pokusíte vydat někam, kam pronikají sluneční paprsky.

Tento tlak na vývoj za každou cenu se neprojevuje jen u přenosných počítačů. Všimli jste si, jak postupně vymírají myši „s ocáskem“? Jejich úbytek zatím můžeme pozorovat pouze v segmentu nejdražších modelů, kde mnohdy kýženou myš ve verzi s kabelovým připojením prostě neseženete. A musíte tak dělat kompromisy a vybrat jinou, nebo přistoupit na nátlak výrobce, zaplatit mu víc za bezdrátové provedení a pak snášet všechny nevýhody, které přináší.

Kdyby zůstalo jen u oblasti informačních technologií, mohlo by se jednat o čistě teoretickou úvahu o ergonomii a jejím vývoji. Ale nelze si nevšimnout toho, že nejnovější modely automobilů mají mnohdy vyšší spotřebu než jejich předchůdci, a to paradoxně až absurdně kvůli nutnosti naplnit nižší emisní limity.

A tak bychom měli ve vlastním zájmu oprášit otázku, která zůstává kvůli slepé víře v pokrok v pozadí – skutečně vždy novější znamená lepší?

Autor: