Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Spam může i zabíjet

Vraždy

  6:00
Americkými médii minulý týden prolétla zpráva o sebevraždě amerického „krále spamu“ Edwarda Davidsona spojené s vraždou jeho manželky a zraněním dospívající dcery. I když tato tragédie má zcela jistě více příčin, znova otevírá úvahy nad motivy a pohnutkami spamerů.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Edward Davidson nebyl králem spamerů nazýván bezdůvodně. I přes liknavost, jakou problematice nevyžádané pošty úřady věnují, se za tuto činnost dostal před soud, který mu vyměřil 21 měsíců vězení a pokutu více než 700 000 dolarů.

A právě při útěku z vězení se odehrál krvavý masakr. Zajímavější než samotná zpráva byla diskuse, která se následně rozvinula na stránkách techniky orientovaného magazínu slashdot.org. I přes vysokou míru kultivovanosti, kterou mohou české servery jen tiše závidět, se objevovaly názory vyjadřují potěšení a označující ho jen jako slabou náplast za útrapy, které musí počítačový uživatel vytrpět kvůli spamu.

Ten už dávno není pouze doménou e-mailů, ale jako zhoubný nádor se rozlézá prakticky do všech oblastí komunikace. Jako plevel ji zarůstá a pomalu hrozí, že kvůli němu bude daný komunikační kanál prakticky nepoužitelný, pokud se nevynaloží obrovské prostředky na jeho záchranu v podobě anti-spamových filtrů.

Možná je už chybná definice samotného spamu a způsob, jakým o něm přemýšlíme. Většina definic se točí kolem pojmu „nevyžádané reklamní sdělení“. Avšak v dnešní době většina spamů nic konkrétního nenabízí. I když se to v nich hemží nabídkami na Viagru, vysokoškolské diplomy a pornografii, nemají za účel propagovat zboží, ale pouze z vás podvodně vytáhnout peníze či vám infikovat počítač pro rozesílání dalšího spamu.

Při téměř nulových nákladech je každý získaný dolar vítaným povzbuzením a kolotoč se může roztáčet dál a dál. Při tom si nelze nevšimnout, že i v Česku nám pomalu ale jistě rostou „spamerské hvězdy“, které svou „kariéru“ založily na bezostyšném zamořování okolí informacemi o svých produktech.

Vzhledem k tomu, že Úřad pro ochranu osobních údajů udělil za rok 2007 pokuty za spam v úhrnné výši pouze 437 tisíc korun, si mohou být téměř jisti, že na ně žádné vězení nečeká. Možná že je to tak ale lepší, než aby se střílelo a umírali lidé.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.