Tuto scénu zná určitě každý, kdo se občas dívá na nejrůznější detektivní seriály. Urostlý a pohledný detektiv to umí dobře se zbraní a vyniká při pěstních soubojích, jeho pracovní partnerka zase všechny ohromí svým šarmem a výřečností, ale ani jeden z nich příliš nerozumí výpočetní technice. Přesto však tuší, že právě tam by mohla ležet slabina zločince, kterého pronásledují.
Je tedy nutné sestoupit do nejhlubších sklepení policejní budovy, kde se nacházejí tolik žádaní IT specialisté. Podle televizních tvůrců bývají zásadně obrýlení a buď dlouhovlasí, či naopak plešatí. Jejich nízký sociální statut z nich přímo čiší, avšak na následujících několik okamžiků se stanou hrdiny. Detektivové obvykle neobratně formulují svou prosbu, že je potřeba se někam dostat nebo nabourat, načež se onen dotázaný specialista zeptá, zda-li jsou si vědomi, že je to nelegální. Namísto odpovědi se mu dostane nesmlouvavých pohledů a výrazů tváře odhodlaných bránit spravedlnost všemi prostředky.
Nezbývá tedy, než několik sekund zuřivě bušit do klávesnice a nakonec vítězoslavně vzkřiknout ‚Jsem tam!‘. Případ je vyřešen a divák se může královsky bavit pohledem na zločincův obličej, který stále ještě nechápe, kde se proti němu vzaly důkazy.
Scény, při nichž se každý, kdo alespoň něco málo ví o počítačích, tiše usmívá po vousy, se už nejspíše brzy stanou realitou. Tedy alespoň u našich západních sousedů. Tam by ještě v této půli roku mohl vstoupit v platnost zákon, který Spolkovému kriminálnímu úřadu (BKA) umožní sledovat a prohledávat cizí počítače pomocí speciálně naprogramovaných virů. Zákon je součástí balíčků norem, které postupně vstupují v platnost kvůli zjednodušení boje s terorismem. Na rozdíl od seriálových policistů hackujících systémy zásadně na dálku však návrh zákona počítá s tím, že by se nejdříve agenti do bytu vloupali a na sledovaný počítač nainstalovali sledovací software. Podle posudků odborníků, je takový to způsob daleko efektivnější a navíc i bezpečnější než průnik na dálku.
Kolem zákona se ještě čekají bouřlivé diskuse, zvláště pak v zemi, jež má s totalitními režimy a jejich praktikami velmi neblahé zkušenosti. Avšak dříve či později nejspíš nastane doba, kdy se budou ve jménu zákona nejenom otevírat dveře, ale i vypínat antiviry.
Glosa: Ve jménu zákona vypněte antivir!
V Německu se připravuje zákon, který polici v odůvodněných případech umožní špehovat počítače pomocí speciálních virů. Máme být nadšeni, nebo se obávat?
Přichází „šok z budoucnosti“. Umělá inteligence nahradí jiné profese, než jsme si mysleli. Kdo bude platit daně?
Vědci vysvětlili dráhu tajemného vesmírného objektu Oumuamua, teorie o mimozemšťanech ale stále žije

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?