Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Velké stěhování názorů

Věda

  6:00
Třetí měsíc roku byl dříve označován jako „měsíc internetu“, a i když se to letos nedává příliš oficiálně najevo, je jasné, že i letošní jaro bude mít pro celosvětovou síť zásadní dopad. Alespoň v našich končinách.

Ilustrační foto. foto: Tomáš KristLidové noviny

Mezi mnohými totiž vrcholí snaha o kultivaci českých diskusí pod články na zpravodajských serverech. O změnách na Novinkách.cz už toho bylo napsáno dost a dost, vedle dalších se k podobnému kroku přidal i server tn.cz, který diskuse pro jistotu zrušil úplně (anebo alespoň dočasně pozastavil, jak tvrdí). Všichni s napětím očekávají, kam bude stádo, které mělo stav diskusí na těchto dvou serverech na svědomí, migrovat.

A tak podobně jako někdy vstávají  s obavami farmáři, jestli se na jejich úrodu nesnese hejno kobylek nebo špačků, musí se podobě cítit i administrátoři diskusí některých velkých zpravodajských serverů, kteří ještě nepřijali nějaké přísnější restrikce.

Avšak je zde ještě jeden fenomén, který spolehlivě plní stránky novin stejně jako záznamová média ostatních sdělovacích prostředků – Facebook. Ten minulý týden prošel zásadní obměnou, která klidně snese srovnání s tou, jaká vypukla po oznámení restrikcí na Novinkách. A souvislosti najdeme i v jiných rovinách.

Změny na Facebooku totiž nejvíce připomínají jeho úhlavního protivníka Twitter. Prioritou jsou zde krátké zprávy – dnes už není in psát dlouhé úvahy do blogu, který pak stejně nikdo nečte. Stačí vhodně zformulovat větu a rozhlásit ji do celého světa. Když se takových výkřiků sejde několik tisíc pod článkem na seriózním zpravodajském serveru, je to špatně. Ovšem když si je mezi sebou budou vyměňovat podobně založení lidé na sociální síti, pak nelze mít nejmenších námitek. I takové projevy jsou, i když se nám to na první pohled nemusí zdát, projevem jedinečné lidské tvořivosti.

Autor: