Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Volal by Ježíš s iPhonem?

Věda

  6:00
Když se vám do jednoho titulku podaří nacpat jak populární iPhone, tak ještě populárnějšího Ježíše, máte o čtenáře postaráno. Každý totiž tak nějak tuší, že při střetu starého a nového to bude tak trochu jiskřit, a přesně to mají všichni tak rádi.

Právě to se stalo v případě, kdy Apple stáhl ze svého obchodu s aplikacemi program s názvem Me So Holy, který umožňoval kombinovat tvář Ježíše se svou vlastní, výsledný obrázek opatřit nezbytnou svatozáří a následně jej pro pobavení rozeslat všem známým. Podle Apple něco takového odporuje dobrým mravům a mohlo by některé uživatele pobouřit. Výrobce se brání, že Ježíše nijak nezesměšňuje a uživatelé žádají peticí navrácení aplikace do prodeje.

Není to poprvé, co se Syn Boží stal nástrojem v marketingové kampani. Vzpomeňme například na spojenou iniciativu ekologů a výrobců malých aut, kteří tvrdili, že pokud by Ježíš žil právě dnes, nevybral by si pro své přesuny nějaký čtyřlitrový osmiválec, ale naopak malé a úsporné auto, protože střídmost odpovídá zásadám křesťanské morálky.

Ovšem otázka, čím by volal, už není tak jednoduché zodpovědět. Byl by to ten nejlevnější low-end, protože cokoli navíc by byla marnivost? Anebo naopak funkcemi nabitý smartphone, aby umožňoval spravovat e-mailovou schránku, blog, účet na Facebooku a Twitteru, což jsou všechno nástroje k oslovení širokého publika? Anebo že by to byl přece jen ten zmiňovaný iPhone, protože u vůdčí osobnosti je image důležitější než cokoli jiného?

Úvodní příklad s prodejem aplikace však ukazuje na něco mnohem závažnějšího. Ačkoli se aplikace nijak neproviňuje proti zákonu, je raději stažena, než aby vyvolala nějaké problémy. Normálně by to nebylo možné, například na Symbianu nebo Windows Mobile by si žila svým vlastním životem a jediné, co by mohli odpůrci dělat, by bylo nesouhlasit.

A nelze si nevšimnout, jak se mnohým tento uzavřený systém distribuce (čehokoli, třeba i internetového připojení) líbí. Jako systém, kde už není prostor pro to, udělat něco špatného anebo něco, co se nelíbí těm nahoře. A jak se pomalu prosazuje prakticky všude, kde si jen vzpomenete. Nelze si třeba nevšimnout zprávy, která v poslední době vyvolává diskusní bouře na motoristických serverech: v Anglii byl představen systém, který bude pomocí GPS kontrolovat rychlost auta. Při mírném překročení jen zvukově upozorní, ale bude moci i rychlost sám snížit.

Až bude nasazení takových systémů stoprocentní i v jiných oblastech lidského konání, bude už pozdě dovolávat se Ježíšovy pomoci. Už nás neuslyší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!