Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Zabije Google Linux?

Věda

Když se Google rozhodne uvést nový operační systém, vyvolá to, jak už bývá zvykem, velkou diskusní bouři. Jedni se radují, že to je konečně to, co zatne zlému Microsoftu tipec a vyvede Linuxové operační systémy ze tmy serveroven na světlo pracovních stolů. Jiní se však obávají pravého opaku.

Google. foto: Reprofoto

Premisa jejich úvahy je jednoduchá – proč má Linux tak dobrou pověst v otázce bezpečnosti? Je to skutečně proto, že je prací široké komunity vyladěn k dokonalosti, anebo je proto, že se z důvodu jeho malého rozšíření nevyplatí na něj útočit? Neexistují viry pro Linux jen proto, že by jejich autoři získali uznání jen úzkého okruhu, zatímco "úspěšné" viry pro Windows se klidně stanou námětem pro reportáž ve večerním zpravodajství?

Tento spor je asi tak těžko řešitelný jako ten se slepicí a vejcem. Vždy vyvolá velkou vlnu emocí, ale neukáže nic konkrétního. To ostatně může udělat až sama skutečnost, ale těžko předvídat, kdy se jí dočkáme. Už před více než rokem se totiž věřilo, že za podobným úspěchem Linuxu mohou stát netbooky. Pro ty se měl tento operační systém stát ideálním řešením: rychlý, nenáročný na systémové zdroje, ale přesto nabízející vše, co je potřeba k práci i k zábavě.

Ale realita? Zákazníci i přes zuřící ekonomickou krizi neváhají vytáhnout nějaký ten dolar navíc za obstarožní Windows XP, Microsoft promptně reaguje a nabízí jeho zlevněnou edici a výrobci se od alternativních operačních systémů pomalu odvracejí a naopak nabízejí takové zvrácenosti, jako jsou netbooky s Windows Vista.

Ale zpět k původní otázce: skutečně může Google zabít Linux tím, že jej masově rozšíří? Google možná ne, ale jeho uživatelé ano. Každý operační systém je totiž jen tak dokonalý, jak dokonalé má uživatele.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...