Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Google představil webový prohlížeč – Chrome

Logo prohlížeče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo prohlížeče. | foto: GoogleReprofoto

K desetiletému výročí založení firmy si Google nadělil opravdu hezký dárek – vlastní webový prohlížeč. Už podle prvních ohlasů se zdá, že trojice – Internet Explorer, Firefox a Opera dostala vážného konkurenta.

Samotné uvedení zastínilo jinou výraznou událost ve světě prohlížečů webu – uvedení betaverze osmé verze Microsoft Internet Exploreru. Přestože i ten přináší mnoho vylepšení, hlavní pozornost mediálního světa se soustředila právě na Chrome.

O menší skandál se už několik hodin po uvedení postarali uživatelé podrobně zkoumající licenční podmínky. Byť je obvyklé, že se jim nevěnuje žádná nebo velmi malá pozornost, v případě tak sledovaného produktu i společnosti, tomu bylo právě naopak.

Zvláště živo bylo okolo jedenácté kapitoly a jejího ustanovení, že „…odesláním, zveřejněním nebo zobrazením obsahu udělujete společnosti Google trvalou, neodvolatelnou, celosvětovou, bezplatnou a nevýhradní licenci k reprodukování, přizpůsobování, upravování, překládání, publikování, veřejné prezentaci a šíření...“ Jinými slovy: Google si vyhrazoval právo dle libosti použít všechny informace, které si prostřednictvím prohlížeče vyměníte s internetem. Podle zástupců však nešlo o záměr, ale jen o nedbalost při vytváření licenčních podmínek, načež byl celý text upraven.

Google = internet?
Hodně se také v odborných kruzích spekuluje o tom, proč se Google vůbec zabývá vytvářením vlastního prohlížeče a pouští se tak do boje v oblasti, kde je konkurence více než vysoká.

Jedna z odpovědí leží v aktivitách, které Google provozuje. Krom vyhledávače nebo e-mailové schránky se jedná například i o on-line verze programů pro editaci kancelářských souborů. Ty však mají oproti klasickému software omezené možnosti, protože standardy webového prohlížeče neumožňují uplatnění tolika možností, jaké má proprietární software. Avšak budou-li jak prohlížeč, tak webové aplikace programovat lidé „z jedné budovy“, otevře se cesta k robustnějším řešením, které by jednou mohly skutečně nahradit běžná kancelářská řešení a nejenom fungovat jako jejich doplněk.

V souvislosti s událostmi okolo licenčních podmínek se také diskutuje o tématu shromažďování osobních dat a zvyklostí uživatelů, které pak dopomůže k minimálně lepšímu cílení reklamy. Už nyní například Google Mail strojově analyzuje obsah e-mailové korespondence, aby uživatelům nabízel lépe cílenou reklamu a lze předpokládat, že podobně tomu bude i prohlížeče.

Otevřený zdrojový kód Chrome však na druhou stranu slibuje, že pokud by Google na uživatele chystal nějaké závažnější „háčky“, budou brzy odhaleny.

Od každého něco
Google Chrome zatím nemůže zavedeným prohlížečům konkurovat co do komplexnosti a možností nastavení, které si pokročilejší uživatelé tolik pochvalují. Naopak Chrome sazí na jednoduchost a přehlednost, které má méně technicky nadaným uživatelům zjednodušit přechod. Nečekejte tedy množství záložek, tlačítek a jiných specialit, v základním rozhraní je patrná stejná jednoduchost a čistota stylu, jakou má například titulní stránka Google.com.

Ani po technologické stránce se žádná revoluce nekoná. Prohlížeč využívá vykreslovací jádro WebKit, které známe např. z Apple Safari. Vzhled jednotlivých stránek stejně tak jako kompatibilita složitějších systémů je tak zcela shodná.

Ani v uživatelských možnostech v sobě Google Chrome nezapře zjevnou inspiraci u konkurence. Vylepšený adresní řádek například stejně jako u konkurence při zadávání textu prohledává nejenom seznam navštívených adres, ale i tituly navštívených stránek. Od Opery Chrome odkoukal úvodní stránku s náhledy na devět nejčastěji navštěvovaných webů (bohužel bez možnosti ovlivnit jejich obsah), poslední verzí Firefoxu se zase Chrome podobá možností uložit stránku mezi záložky jednoduchým stisknutím hvězdičky.

Vhod může přijít i okno pro anonymní surfování, které po svém uzavření nezanechá v počítači žádné stopy o tom, jaké stránky jste si prohlíželi.

Budoucnost ukáže
Google Chrome je stejně jako ostatní produkty firmy označen jako betaverze, byť to nemá zásadní vliv na jeho funkčnost. Lze ale předpokládat, že v dohledném časovém horizontu budou následovat nové a nové verze, které přinesou další funkce a vylepšení.

Podle statistik se Chrome stal jedním z nejrychleji rostoucích prohlížečů, přičemž výrazně ohrožuje třetí místo obsazené Operou. Nakolik se však jedná o módní vlnu spojenou se zkoušením nového prohlížeče, nebo setrvalý trend, ukáží až následující týdny.

Prohlížeč si můžete stáhnout, nainstalovat a vyzkoušet na adrese www.google.com/chrome. K dispozici je i česká jazyková verze. 

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...