Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Gorily na masité dietě

Gorila | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorila | foto: www.rozhlas.cz/odhaleniReprofoto

Chuť na krvavou potravu sdílejí s člověkem a ostatními primáty kupodivu i gorily, které mají pověst mírumilovných vegetariánů.

Pohled na gorilu drtící v čelistech křehké ptačí tělíčko a polykající krvavé kusy masa se naskytl ošetřovatelům jedné americké zoo. Ptáka, který se náhodou zatoulal do ubikace lidoopů, gorila ulovila zcela cíleně.

Jak ukazuje studie týmu amerických zoologů vedených Stevem Rossem z chicagské Lincoln Park Zoo, zveřejněná v mezinárodním vědeckém časopise American Journal of Primatology, podobné obrázky nejsou v amerických zoologických zahradách žádnou výjimkou. Gorily se ukázaly jako celkem zdatní lovci.

Ross zjišťoval v 71 amerických zoologických zahradách, zda ošetřovatelé pozorovali šimpanze, bonoby, orangutany či gorily při lovu volně žijících zvířat, jež se zatoulala do výběhu nebo ubikací lidoopů.

Výsledky průzkumu potvrdily pověst lovců, která provází šimpanze. Ti se ve volné přírodě vydávají na lov poměrně často. K jejich oblíbeným úlovkům patří opice guerézy. Útok vedou v drtivé většině samci. O maso se pak dělí se samicemi. Celkem 80 procent zoologických zahrad, které chovají šimpanze, potvrdilo, že tito lidoopi loví i v zajetí.

Zvlčilí bonobové
Překvapivé bylo zjištění, že ještě častěji loví v zajetí bonobové, kteří se u veřejnosti těší pověsti mírumilovných vegetariánů. V každé zoo, která bonoby chová, zaznamenali v posledních pěti letech aspoň jeden případ, kdy bonobové ulovili nějaké zvíře. Ve volné přírodě byli bonobové přistiženi při lovu a konzumaci masa teprve nedávno. Jejich obětí se stávají především malé pralesní antilopy chocholatky a různé druhy opic.

Přibližně 40 procent dotázaných zoologických zahrad také potvrdilo lovecké choutky orangutanů. Odborníci vědí o loveckém nadání těchto lidoopů již delší dobu.

Ve své domovině na Sundském souostroví loví orangutani například poloopice outloně váhavé. Nedávno byl na Borneu přistižen orangutan, když dlouhým klackem tahal z vody ryby chycené na nastražených rybářských šňůrách.

Největší překvapení ale přinesl průzkum života goril. Třetina zoologických zahrad zaznamenala v posledních pěti letech případy, kdy tito lidoopi zaútočili na volně žijící zvířata, jež se jim zatoulala do výběhu či ubikací. Ve výše zmíněném případě byla gorila přistižena přímo při konzumaci kořisti.

V přírodě zatím nikdo gorily při lovu a pojídání masa nepřistihl. Nemusí to ovšem znamenat, že volně žijící gorily neloví. Tito lidoopi jsou v přírodě velmi vzácní a žijí v nitru neprostupných pralesů. Možností k jejich soustavnému pozorování je málo. Mnohé schopnosti a dovednosti goril vědcům zatím unikají.

Názorným příkladem je otázka využívání nástrojů. V zajetí gorily nástroje užívají. V přírodě je při tom dlouho nikdo neviděl. Vědci se domnívali, že gorily řeší většinu problémů nasazením hrubé fyzické síly a nástroje nepotřebují. Teprve v roce 2005 přistihli němečtí zoologové gorilí samici v konžském národním parku NouabaléNdoki, jak pomocí hole zkoumá hloubku tůňky v bažině, přes kterou se chystala přejít.

Fakt, že gorily v zajetí loví a konzumují maso kořisti, má velký význam pro ochranu těchto vzácných živočichů. Ptáci, hlodavci a další zvířata mohou přenášet závažná onemocnění, například toxoplazmózu, a gorily se mohou ze svých úlovků nakazit.

„Vegani“ z Prahy
U pražských goril ale nikdo masožravé choutky nikdy nepozoroval, uvedl pro LN jejich ošetřovatel Marek Ždánský. A to ve vodním příkopu žijí kachny, které tu vyvádějí mladé. „Kachna s mláďaty dokonce vešla až do pavilonu a byla s gorilami přímo v expozici. Zvířata jim však nevěnovala pozornost,“ uvádí Ždánský.
Podle něj existují velmi podstatné rozdíly mezi jednotlivými skupinami a jedinci. Dokonce ani u pražských šimpanzů podle Marka Ždánského nikdy nedošlo k mezidruhové agresi: „Dokonce odmítali i vařené maso v jídelníčku a nad živými červy dostávali doslova hysterické záchvaty.“

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...