Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Grantová agentura se chová arogantně, tvrdí akademici

Věda

  12:46
RPAHA - Ostrá kritika Grantové agentury České republiky zazněla na dnešním zasedání sněmu Akademie věd. Podle předsedy akademie Jiřího Drahoše se pracovníci agentury chovají k žadatelům o granty arogantně a špatná úroveň přípravy soutěží o granty vede k pochybnostem o jejich korektnosti.

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. foto: Lidové noviny

Matematik Jiří Rákosník, který měl léta na starosti hospodaření akademie, dokonce vyzval šéfa agentury Petra Matějů k rezignaci. Odůvodnil to tím, že Matějů svou funkci nezvládá.

"Čekal jsem, že to provedou, ale nebudu to komentovat," řekl ČTK Matějů. Rákosníkova výzva sklidila bouřlivý potlesk přítomných členů sněmu.

Rákosník zpochybnil ale i samotný výběr předsedy agentury. Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace podle něj vybírala ze 30 kandidátů, ale nevybrala toho nejlepšího. Výběr Matějů, který byl do funkce jmenován loni, prý zdůvodnila jeho manažerskými schopnostmi.

Matějů pracuje mimo jiné v Sociologickém ústavu Akademie věd a jako člen Rady pro výzkum, vývoj a inovace byl spolutvůrcem nového systému hodnocení vědecké práce a jeho obhájcem. Systém kritizuje ale většina vědců. I dnes ho ve svém úvodním projevu na sněmu napadl šéf akademie Drahoš. Matějů se sněmu neúčastní.

Dělení miliardy
Akademický sněm se schází na řádném zasedání dvakrát ročně. Volí předsedu a je nejvyšším samosprávným orgánem Akademie věd. Dnešního zasedání se účastní 185 členů sněmu, což je 73 procent z celkového počtu.

Grantová agentura České republiky byla ustanovena v polovině roku 1992 jako nezávislá instituce podporující základní vědecký výzkum. Jejím úkolem je každoročně na základě veřejné soutěže ve výzkumu a vývoji udělovat granty nejlepším projektům základního výzkumu ze všech oborů vědy.

 Rozdělené částky přesahují miliardu korun ročně. Dalším úkolem agentury je také kontrola průběhu řešení a plnění cílů projektů za každý uplynulý rok a hodnocení dosažených výsledků projektů po jejich skončení.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat