Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Grantová agentura se chová arogantně, tvrdí akademici

Věda

  12:46
RPAHA - Ostrá kritika Grantové agentury České republiky zazněla na dnešním zasedání sněmu Akademie věd. Podle předsedy akademie Jiřího Drahoše se pracovníci agentury chovají k žadatelům o granty arogantně a špatná úroveň přípravy soutěží o granty vede k pochybnostem o jejich korektnosti.

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. foto: Lidové noviny

Matematik Jiří Rákosník, který měl léta na starosti hospodaření akademie, dokonce vyzval šéfa agentury Petra Matějů k rezignaci. Odůvodnil to tím, že Matějů svou funkci nezvládá.

"Čekal jsem, že to provedou, ale nebudu to komentovat," řekl ČTK Matějů. Rákosníkova výzva sklidila bouřlivý potlesk přítomných členů sněmu.

Rákosník zpochybnil ale i samotný výběr předsedy agentury. Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace podle něj vybírala ze 30 kandidátů, ale nevybrala toho nejlepšího. Výběr Matějů, který byl do funkce jmenován loni, prý zdůvodnila jeho manažerskými schopnostmi.

Matějů pracuje mimo jiné v Sociologickém ústavu Akademie věd a jako člen Rady pro výzkum, vývoj a inovace byl spolutvůrcem nového systému hodnocení vědecké práce a jeho obhájcem. Systém kritizuje ale většina vědců. I dnes ho ve svém úvodním projevu na sněmu napadl šéf akademie Drahoš. Matějů se sněmu neúčastní.

Dělení miliardy
Akademický sněm se schází na řádném zasedání dvakrát ročně. Volí předsedu a je nejvyšším samosprávným orgánem Akademie věd. Dnešního zasedání se účastní 185 členů sněmu, což je 73 procent z celkového počtu.

Grantová agentura České republiky byla ustanovena v polovině roku 1992 jako nezávislá instituce podporující základní vědecký výzkum. Jejím úkolem je každoročně na základě veřejné soutěže ve výzkumu a vývoji udělovat granty nejlepším projektům základního výzkumu ze všech oborů vědy.

 Rozdělené částky přesahují miliardu korun ročně. Dalším úkolem agentury je také kontrola průběhu řešení a plnění cílů projektů za každý uplynulý rok a hodnocení dosažených výsledků projektů po jejich skončení.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat