Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Grygar: Proč jsem odmítl půl milionu? Byli chucpe

Věda

  7:57
PRAHA - Když jsem si přečetl, jak se cena, kterou mám dostat, jmenuje, musel jsem ji odmítnout, říká v rozhovoru pro LN astrofyzik Jiří Grygar.

Jiří Grygar foto: Lidové noviny

V pondělí si měl převzít takzvanou Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace za propagaci a popularizaci výzkumu a vývoje, spojenou s finanční odměnou půl milionu korun. Obojího se zřekl, protože nesouhlasí se změnami financování vědy. Jeho rozhodnutí předcházely dlouhé spory s radou. Jedním ze zlomových okamžiků byla reakce rady na dopis, který špičky české vědy napsaly do mezinárodního vědeckého časopisu Nature. Pod dopis otištěný v srpnu letošního roku se podepsali například Helena Illnerová, Pavel Hobza, Václav Hořejší, Antonín Holý, Pavel Jungwirth či Václav Pačes.

Od členů rady se ozvaly protesty, že mezinárodní zveřejňování sporu škodí pověsti České republiky i jejích představitelů v zahraničí. "To mě naprosto zdrtilo," říká Jiří Grygar. "Toto tvrzení  předsednictva rady mi připadlo jako učebnicové chucpe."

Své rozhodnutí sdělil Jiří Grygar radě písemně. Předseda vládní rady, premiér Jan Fischer, v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že už při rozhodování o nominaci vláda tušila, že taková odpověď může přijít. "Mrzí mne to a myslím, že najdeme dost času, abychom si o perspektivách financování vědy mohli pohovořit," řekl premiér.

Další podrobnosti a rozhovor s Jiřím Grygarem čtěte ve středečním vydání deníku

Mohlo by vás zajímat