Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gůglit, simka, bukovat... Budou ta slova spisovná?

Věda

  18:14
PRAHA - Čeština se mění překotným tempem a šanci stát se spisovnými mají slova, která relativně nedávno nikdo ani neznal.
Jaká slova mají být pravopisná?

Jaká slova mají být pravopisná? foto: Shutterstock

Když v pondělí na Rádiu Impuls ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva připustil, že slovo "abysme" by stejně jako abychom mohlo být spisovné, vyvolal bouřlivou reakci. "Tolik sprostých e-mailů jsme ještě nedostali," komentoval s úsměvem nečekaný humbuk pro server Lidovky.cz.

BUDE ABYSME SPISOVNÉ? ČTĚTE VÍCE

Oliva naráží na fakt, že ne každý přijímá změny s nadšením. "...ale co se dnes a to, prosím musím zdůraznit, z hlediska estetického zdá jako, abych tak řekl, čirá hrůza, bude za pět nebo za deset let zcela běžnou věcí a protože my nevíme, jak se ten jazyk vyvine," hájil v rádiu nováčky mezi spisovnými slovy.

Odborník připouští, že jakožto běžnému mluvčímu se mu některá nová spisovná slova nelíbí z hlediska estetického. "Například slovo "abysme" mi přijde ošklivé, ovšem jako profesionál musím reagovat na objektivní skutečnost," přiznává. Přes jazyk mu nejde ani tvar "třech" a "čtyřech" ve druhém pádu či vazba "o tom". "Vadí mi i velmi pokleslá mluva v komerčních rádiích, aby se ozvláštnila," kroutí hlavou odborník.

Anketa

Která z nových slov by se měla stát spisovnými?

Vygůglovat 31
Chatovat 119
Vykomunikovat 8
Simka 14
Vytunit 4
Zabukovat 12
Žádná nová slova nepřidávat 237
Všechna uvedená 11

Nejvíce slov do češtiny přechází z angličtiny, a tak je dnes běžné "vygůglovat" místo vyhledat, "mailovat" místo odesílat poštu nebo "bookovat" místo rezervovat. O tom, zda se tato a jim podobná slova dostanou do Pravidel českého pravopisu rozhoduje četnost jejich užívání.

"Mívali jsme takové pravopisné komise, ale to skončilo asi před 20 lety, teď se to dělá na základě objektivních kritérií. Zjišťujeme frekvenci slov, v jakých kontextech je mluvčí používají," popisuje Oliva cestu slov mezi pravopisná.

Křišťálová lupa 2011

Jaké šance tedy má "abysme"? "Je na vzestupu, ovšem zdaleka ne tak, abychom ho kodifikovali. Pohledem trendů se však proti abychom prosazuje," vysvětluje jazykovědec s tím, že cesta "abysme" mezi pravopisná slova může klidně trvat dalších 20 let.

BUDOU SPISOVNÁ?

 - abysme/ aby jsme 
 - vygůglovat - najít internetovým vyhledávačem Google
 - chatovat - komunikovat s přáteli na internetu
 - vykomunikovat - na něčem se dohodnout
 - vytunelovat - podvodem připravit o finance
 - simka - komunikační karta v mobilním telefonu
 - mobilování - telefonování mobilním telefonem
 - homeworking - práce z domova
 - proskenovat - skenerem prosvítit skrz naskrz
 - zabukovat - rezervovat
 - vytunit - ladit, vylepšit
 - smska - textová zpráva z mobilního telefonu

Autor:

Grafton Recruitment Praha
VÝVOJOVÝ KONSTRUKTÉR PŘÍPRAVKŮ

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat