Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Hackerský útok na globální oteplování

Budova klimatického střediska při východoanglické univerzitě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova klimatického střediska při východoanglické univerzitě | foto: CRUUEAReprofoto

PRAHA V obrovský vědecký skandál by mohla přerůst aféra rozpoutaná hackerským útokem na klimatologické středisko ve Velké Británii.

Během čtvrtka 19. listopadu napadl neznámý hacker Středisko výzkumu klimatu při Východoanglické univerzitě. Ze systému zkopíroval celou řadu dokumentů, jak potvrdil britským médiím i ředitel střediska Phil Jones.

Odkaz na údajně tyto ukradené dokumenty se pak o několik hodin později objevil na internetové stránce propagující skeptický přístup k myšlence člověkem způsobeného globálního oteplování. Ověřit pravost dokumentů je ovšem prakticky nemožné.

Samo středisko ústy svého šéfa útok přiznává a potvrdilo, že se patrně jedná o pravé dokumenty. Ovšem samozřejmě nelze vyloučit, že například nedošlo k manipulaci s nimi.

Příslušný soubor, na který odkaz vedl, obsahuje přibližně několik tisíc mailů a dalších dokumentů. I když byl později z původního úložiště odstraněn, v současné době se už prakticky nezadržitelně šíří po internetu. Autory textů v něm obsažených mají být především vědci zastávající hypotézu o vlivu člověkem způsobených emisí na nárůst světových teplot. A to nejen ti ze střediska, ale i jiných světových institucí.

Některé emaily například dokládají koordinované mazání starších zpráv týkajících se studií dokládajících globální oteplování v současnosti, nebo například možnostech omezení vlivu "oteplovacích skeptiků" a dalších ve vědě eticky velmi pochybných postupech.

K útoku na klimatické středisko došlo přibližně dva týdny před zahájením kodaňských jednání o otázce klimatu.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!