Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hackerský útok na globální oteplování

Věda

  1:25
PRAHA - V obrovský vědecký skandál by mohla přerůst aféra rozpoutaná hackerským útokem na klimatologické středisko ve Velké Británii.

Budova klimatického střediska při východoanglické univerzitě foto: CRUUEAReprofoto

Během čtvrtka 19. listopadu napadl neznámý hacker Středisko výzkumu klimatu při Východoanglické univerzitě. Ze systému zkopíroval celou řadu dokumentů, jak potvrdil britským médiím i ředitel střediska Phil Jones.

Odkaz na údajně tyto ukradené dokumenty se pak o několik hodin později objevil na internetové stránce propagující skeptický přístup k myšlence člověkem způsobeného globálního oteplování. Ověřit pravost dokumentů je ovšem prakticky nemožné.

Samo středisko ústy svého šéfa útok přiznává a potvrdilo, že se patrně jedná o pravé dokumenty. Ovšem samozřejmě nelze vyloučit, že například nedošlo k manipulaci s nimi.

Příslušný soubor, na který odkaz vedl, obsahuje přibližně několik tisíc mailů a dalších dokumentů. I když byl později z původního úložiště odstraněn, v současné době se už prakticky nezadržitelně šíří po internetu. Autory textů v něm obsažených mají být především vědci zastávající hypotézu o vlivu člověkem způsobených emisí na nárůst světových teplot. A to nejen ti ze střediska, ale i jiných světových institucí.

Některé emaily například dokládají koordinované mazání starších zpráv týkajících se studií dokládajících globální oteplování v současnosti, nebo například možnostech omezení vlivu "oteplovacích skeptiků" a dalších ve vědě eticky velmi pochybných postupech.

K útoku na klimatické středisko došlo přibližně dva týdny před zahájením kodaňských jednání o otázce klimatu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat