Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hackerský útok na globální oteplování

Věda

  1:25
PRAHA - V obrovský vědecký skandál by mohla přerůst aféra rozpoutaná hackerským útokem na klimatologické středisko ve Velké Británii.

Budova klimatického střediska při východoanglické univerzitě foto: CRUUEAReprofoto

Během čtvrtka 19. listopadu napadl neznámý hacker Středisko výzkumu klimatu při Východoanglické univerzitě. Ze systému zkopíroval celou řadu dokumentů, jak potvrdil britským médiím i ředitel střediska Phil Jones.

Odkaz na údajně tyto ukradené dokumenty se pak o několik hodin později objevil na internetové stránce propagující skeptický přístup k myšlence člověkem způsobeného globálního oteplování. Ověřit pravost dokumentů je ovšem prakticky nemožné.

Samo středisko ústy svého šéfa útok přiznává a potvrdilo, že se patrně jedná o pravé dokumenty. Ovšem samozřejmě nelze vyloučit, že například nedošlo k manipulaci s nimi.

Příslušný soubor, na který odkaz vedl, obsahuje přibližně několik tisíc mailů a dalších dokumentů. I když byl později z původního úložiště odstraněn, v současné době se už prakticky nezadržitelně šíří po internetu. Autory textů v něm obsažených mají být především vědci zastávající hypotézu o vlivu člověkem způsobených emisí na nárůst světových teplot. A to nejen ti ze střediska, ale i jiných světových institucí.

Některé emaily například dokládají koordinované mazání starších zpráv týkajících se studií dokládajících globální oteplování v současnosti, nebo například možnostech omezení vlivu "oteplovacích skeptiků" a dalších ve vědě eticky velmi pochybných postupech.

K útoku na klimatické středisko došlo přibližně dva týdny před zahájením kodaňských jednání o otázce klimatu.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat