130 let

hádka | foto: Tomáš Krist, Lidové noviny

Hádky zpomalují hojení ran

Věda
  •   10:47
PRAHA - Partnerské rozmíšky nezanechávají jen šrámy na duši, můžeme je poznat i na kůži. Ne že by vliv stresu způsobil otevřené rány, „pouze“ brání jejich hojení.
Stres, který zažívá manželský pár při bouřlivé výměně názorů, může významně oslabit imunitní systém těla. A to u obou partnerů. Výzkum prokázal, že po intenzivním slovním souboji se znatelně zpomalí hojení řezných ran, škrábanců i puchýřů. Jako pokusní králíci výzkumníkům z americké Ohio State University posloužilo 42 manželských párů ve věku 22 až 77 let. Všichni účastníci experimentu se těšili dobrému zdraví.

Experiment sestával ze dvou fází. Při první, bezkonfliktní, měl každý z partnerů mluvit o sobě a o tom, jaký rys osobnosti by chtěl změnit. Úkolem jeho protějšku bylo reagovat vstřícně a přidávat povzbuzující poznámky.

Pojďme se bavit o penězích
Druhé sezení se odehrálo o několik měsíců později. Tentokrát se selanka nekonala, předmětem hovoru se podle zadání stalo nějaké dlouhodobě sporné téma. Například peníze či vztahy s příbuznými. Obě výměny názorů zaznamenávala videokamera.

Aby měli vědci co testovat, museli před začátkem obou sezení všem účastníkům pokusu poranit kůži osmi malými, přesně definovanými rankami na předloktí. Při diskusích byly všechny zkoumané osoby pod lékařským dohledem. Sledovalo se prokrvení zranění, hladina stresu se odhadovala podle odpovědí v dotaznících a výše krevního tlaku.

Srovnání výsledků přineslo překvapení. V prvním případě se zranění u většiny osob zahojilo do pěti dnů. Ale půlhodinová hádka způsobila, že hojení trvalo o den déle.

Studie přináší špatnou zprávu pro zarputilé bojovníky. Pokud se partnerské rutinně opakují, může se hojení zpomalit ještě víc. Upartnerů, kteří vůči sobě projevovali známky nepřátelství, trvalo zacelení ran v prvním případě šest a v druhém dokonce sedm dní.

Míru nepřátelství vědci hodnotili pomocí dotazníků a analýzy videozáznamů. „Rány se partnerům projevujícím k sobě vzájemnou averzi hojily prokazatelně pomaleji než dobře fungujícím párům,“ říká profesorka psychologie a psychiatrie Janice KiecoltGlaserová, která spolu s manželem výzkum vedla. Rozdíl v rychlosti uzdravení činil až 40 procent.

Hádaví partneří páry měly v krvi také o polovinu vyšší hladinu interleukinu 6. Jde o bílkovinu důležitou pro fungování imunitního sytému. Vysoká hladina interleukinu 6 je spojována například se záněty a nemocemi srdce. Detailní výsledky experimentu zveřejnil časopis Archives of General Psychiatry.

Může být i hůř
„Věděli jsme, že chronický stres snižuje imunitu, ale zjištění, že půlhodinová hádka má tak pronikavé důsledky na hojení ran, je naprosto šokující,“ řekla po seznámení s výsledky studie časopisu New Scientist Patricia Price z Centra pro výzkum hojení v Cardiffu.

Přitom je zřejmé , že uměle vyvolané rozmíšky v laboratoři s největší pravděpodobností nedosahují takové „kvality“ a intenzity jako hádky v soukromí. Všichni účastníci byli navíc zdraví a odpočatí. Dá se předpokládat, že skutečný efekt stresu může být ještě výraznější.

Těžko říct, jestli lze výsledky studie využít v každodenním životě. Stres z nefunkčního partnerství asi ovlivnit nelze, neboť v takovém vztahu nikdo nežije dobrovolně. Získané poznatky by však měli vzít v úvahu například chirurgové. Ukazují, jak užitečná může být psychologická příprava pacienta před operací. Omezení stresových faktorů před i po zákroku by mohlo urychlit hojení, což by například omezilo pravděpodobnost výskytu infekcí a zkrátilo dobu hospitalizace.
Autoři: Lidové noviny