Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havárii Sojuzu způsobila výrobní chyba

Věda

  8:03
MOSKVA - Příčinou havárie ruské nákladní lodi Progress, která se koncem srpna několik minut po startu zřítila do altajských stepí, je výrobní závada na nosné raketě Sojuz.

Raketa Sojuz měla dopravit do vesmíru loď Progress. foto: ČTK

Závada vedla k selhání plynového generátoru třístupňové rakety několik minut po startu. Ruská kosmická agentura Roskosmos proto oznámila, že budou provedeny důkladné kontroly na všech motorech raket Sojuz, které slouží rovněž k přepravě lidských posádek k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

ČTĚTE TAKÉ

Roskosmos rovněž doporučil výrobnímu závodu, který Sojuzy dodává, aby zpřísnil kontrolu kvality výroby. Tu mají zajistit prý mimo jiné bezpečnostní kamery. Agentura dodala, že další starty raket Sojuz budou záviset na zjištěném stavu motorů těchto nosičů. Žádný plán letů zatím nepředložila.

Ruské problémy

Sojuzy dosud fungovaly bez problémů a po ukončení programu amerických raketoplánů se staly prakticky jediným prostředkem dopravy k ISS. Kvůli vzniklým komplikacím nevyloučil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), že by ISS zůstala na podzim dočasně zcela bez posádky.

Ruský kosmický program se v poslední době potýká s větším počtem nezdarů.

Po loňské havárii rakety Proton s šesti navigačními družicemi, která vyústila v rezignaci šéfa kosmické agentury Rosatom, neuspěla v polovině srpna další raketa tohoto typu s přepravou největší evropské komunikační družice Express-AM4. Ta se sice dostala na oběžnou dráhu, ale ne na tu, která jí byla určena. Satelit nereaguje na povely ze Země a nemůže plnit svou funkci.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat