Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Hi-Tech hračky pro geeky

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: NokiaReprofoto

Kdo si hraje, nezlobí. Toto pravidlo může platit i ve světě dospělých, je však potřeba vybrat dostatečně sofistikovanou hračku. Zde jsou tipy na některé z nich.

Ačkoli se může zdát, že v konkurenci počítačových her skomírají klasické hračky na úbytě, občas se objeví kousky, které mají šanci zaujmout. A to nejenom děti, ale i dospělé.

Ant Artists
Některým vynálezům, které běžně používáme (např. teflon), vděčíme vesmírnému výzkumu a nejinak tomu je i u této hračky. Původně totiž sloužila k serióznímu vědeckému výzkumu, jenž se zabýval otázkami chování hmyzu (konkrétně mravenců) ve stavu beztíže. Avšak i na zemi není sledování jejich způsobu života o nic méně zajímavé.

Ant Artists

Jedná se o malé plastové akvárium ve třech různých velikostech. K tomu největšímu lze dokonce přikoupit i kryt s LED diodami pro lepší pozorování mravenčí kolonie. To podstatné se ovšem skrývá uvnitř: jde o speciální gel vyrobený z mořských řas doplněný o všechny nezbytné složky, aby mohl mravencům sloužit i jako potrava. Není je tedy třeba (je to dokonce zakázáno) je dále přikrmovat.

Mravenci však nejsou součástí balení, musíte si je opatřit sami. Nejjednodušším způsob spočívá v položení kostky cukru na místo, kde se vyskytují. Taková pochoutka jich zaručeně mnoho přiláká, stačí je poté pouze opatrně setřepat. Hned v první fázi jsme však narazili na jeden nepříjemný problém: sesbíraní mravenci byli menší než větrací otvory ve víku, a tak jich během první hodiny většina utekla. Nezbylo tedy než vylepšit „antquarium“ kousky tkaniny, zbylým mravencům věnovat svobodu (nedoporučuje se totiž míchat jedince z různých kolonií, protože mezi sebou začnou vést válku) a celý pokus zopakovat.

Ještě před umístěním mravenců jim pomožte v kopání vyhloubením několika děr, které se stanou jejich budoucí sítě tunelů. Pak už jen zbývá umístit akvárium s gelem a mravenci na tmavší a nepříliš teplé místo a čekat.

Po pár dnech rozpaků skutečně začnou hloubit složitý systém chodeb, vzájemně je propojovat a z vytěženého gelu na povrchu stavět další útvary. Při podrobnějším pozorování u nich objevíte i mnohé projevy sociálního chování: něco, co připomíná vzájemné porady, dělbu práce, pomoc jednoho mravence druhému při nesnadných úkolech atd. Mravenci se v kolonii dožívají obvykle tří měsíců, poté je možno soupravu naplnit novými jedinci.

Základní model Ant Artist se dá pořídit už za necelých osm set korun.

Powerball
Nutnost střídat sezení u počítače s aktivním pohybem je všeobecně známá skutečnost, přesto ji však většina lidí zanedbává, čímž si způsobuje nejednu pracovní komplikaci. Nejvíce ohrožená je samozřejmě páteř a pak horní končetiny. Právě s jejich procvičováním by měl pomoci powerball.

Jedná se o průhlednou plastovou kouli, v níž se nachází setrvačník rotující kolem vlastní osy. Jeho vysoký točivý moment a osová stabilita způsobují, že při jeho rotaci odolává snahám vedoucím k naklonění osy. Jinými slovy, čím rychleji s ním budete točit, tím větší odpor bude klást. Ze základních dvou set gramů se při maximálním počtu otáček můžete dostat až na patnáct kilogramů a to už je opravdu znát.

Powerball

K prvotnímu roztočení slouží krátký provázek, která se namotá na vnitřní prstenec. Získanou rotaci pomalu rozvíjíte krouživými pohyby ruky. Ze začátku se může zdát složité chytnout ten správný rytmus a tempo, ale na internetu existuje spousta videí, která to názorně demonstrují, nejlepší je však nechat si od někoho proceduru ukázat.

Zmiňovaný pohyb zápěstí slouží k protažení místních svalů, při rychlejším pohybu dojde k zapojení dalších svalů horní končetiny a hrudníku. Společně s powerballem dostanete i návod, jak různými způsoby točení posilovat tu či onu partii těla. Nejedná se sice o posilování v pravém slova smyslu, ale každý pohyb svalům rozhodně svědčí.

Krom základního modelu se dají pořídit i jeho modifikace. Některé mívají i počitadlo otáček, pomocí kterého si můžete exaktně měřit své výkony a porovnávat je s ostatními. Jiné, s přídomkem Neon, zase při točení vydávají jasné světlo, což působí velice efektně.

Nejlevnější originální powerbally stojí méně než pět set korun.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...