Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hladina oceánů roste nejrychleji za 2800 let. Zvedla se o 14 centimetrů za století

Věda

  18:47
WASHINGTON - Hladina světových oceánů se v posledním století zvyšuje nejrychleji za 2800 let, za což je částečně zodpovědné globální oteplování způsobené lidskou činností. Vyplývá to ze studie mezinárodního vědeckého týmu, který se opírá o údaje z dvou desítek míst světa.
Ledovec (ilustrační foto).

Ledovec (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Hladina oceánů se podle vědců ve dvacátém století zvýšila o čtrnáct centimetrů proti průměrným hodnotám za poslední dva tisíce let. Jejich růst může být nyní ještě výrazně vyšší.

Zatímco podle měření vědců až do průmyslové revoluce v osmdesátých letech devatenáctého století činily maximální odchylky hladin moří a oceánů 7,5 centimetru od průměrné hodnoty za dva tisíce let, ve dvacátém století to bylo zmíněných čtrnáct centimetrů.

„Dvacáté století je bez pochybností nejrychlejší,“ řekl podle agentury AP geograf a jeden z hlavních autorů studie Bob Kopp. Studii v pondělí otiskl časopis Proceedings of the National Academy of Sciences, který vydává americká akademie věd.

Nárůst hladiny do roku 2100 bude ještě rapidnější

Do roku 2100 se podle vědců lidé musejí připravit na ještě daleko výraznější nárůst. V závislosti na tom, kolik emisí skleníkových plynů vypustí lidstvo do ovzduší a jak poroste teplota vzduchu, odhaduje studie, že by se proti dlouhodobému průměru mohla hladina světového oceánu zvýšit o 28 až 131 centimetrů.

Ledovcový štít na Antarktidě se láme, varují vědci

Vědci ke stanovení historicky průměrné výšky hladiny použily řadu geologických metod včetně zkoumání pozůstatků či zkamenělin dávných organismů, usazených hornin či stop v půdě.

Podle jejich zjištění byly až do průmyslové éry výkyvy od průměru většinou směrem dolů. Současný nárůst je z velké části způsoben činností člověka, uvádí studie. To tvrdí i řada předchozích vědeckých prací, tato je však podle stanice BBC založená na velmi důkladném sběru dat.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat