Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledáme rtuť jako důkaz vraždy Tycha Braha, říká fyzik

Věda

  12:15
Jak zemřel Tycho Brahe? Byl zavražděn, otrávil se sám při alchymistických experimentech, nebo jeho smrt způsobily zdravotní problémy s močovými cestami? Jan Kučera z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd je členem mezinárodního týmu, který bude v jeho ostatcích hledat stopy rtuti.

Otevírání hrobky Tycha Braha v Týnském chrámu. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Sledujte, jak probíhá otevírání hrobky alchymisty

Aktuální informace o průběhu otevírání hrobky Tycha Braha v Týnském chrámu v Praze můžete sledovat ZDE.


Jak poznáte, zda byl dánský astronom zavražděn, nebo že se sám otrávil rtuťovými výpary při častém pobytu v alchymistické dílně?
Víme, že vlasy a vousy rostou rychlostí 10 až 15 mm za měsíc a při tom do sebe zabudovávají řadu prvků či sloučenin z krevního oběhu. Pokud najdeme podstatně zvýšenou koncentraci rtuti blízko vlasových kořínků, dokazuje to, že jeho tělo bylo vystaveno účinku rtuti pár hodin před smrtí.

Pokud objevíme zvýšenou koncentraci po celé délce vousu, svědčí to o tom, že organismus byl pod vlivem rtuti dlouhodobě, pravděpodobně při alchymistických pokusech.

Ale výzkum uskutečněný počátkem devadesátých let minulého století v Dánsku a v Německu ukázal, že ve vousech je zvýšená koncentrace rtuti u kořínků. Co nového tedy chcete zjistit?
Oba týmy měly k dispozici jenom po jednom vousu a biologický materiál se vyznačuje velkou variabilitou. Doufám, že dostaneme více vousů a ověříme, jestli je hladina rtuti opravdu zvýšená. Ale možná že rtuť vůbec nenajdeme, protože ve vousech prostě nebude. Poznatky z výzkumu vousů ještě kvůli kontrole porovnáme s daty získanými z kostí.

Kosti se ještě nezkoumaly?
Pokud vím, tak ne. Tentokrát dostanou jejich duplikátní vzorky členové mezinárodního týmu na univerzitě ve švédském Lundu a v dánském Odense.

Nepřehlédněte

Tycho bez Tycha, nebo bez Tychona?

Tycho Brahe se původně jmenoval Tyge Ottesen Brahe, někdy je nesprávně uváděn jako Tycho de Brahe.
Tycho je latinská podoba jeho křestního jména, proto se někdy skloňuje podle latinského vzoru (2. pád: Tychona, podobně jako např. Cicerona).

V příručce Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR se ovšem píše:
"U některých jmen způsob skloňování kolísá: Tycho Brahe – 2. p. Tychona (starší, dnes méně užívaný způsob) i Tycha Braha/Braheho."
Lidové noviny se rozhodly používat progresivnější variantu "Tycha Braha".

Až výzkum skončí, bude možné říct s jistotou, zda se Brahe stal obětí vraždy, nebo jestli se otrávil při pokusech v alchymistické dílně, kde se hojně vyskytovaly rtuťové páry? Dokážeme určit pouze to, zda k otravě došlo jeden či dva týdny před smrtí, nebo zda se jednalo o chronickou otravu, která probíhala několik let. Obecně je ale nález zvýšené koncentrace určitého toxického prvku ve vzorcích vlasů a kostí považován za jeden z indikátorů vraždy a může být použit jako důkaz.

Jaké postupy při výzkumu použijete?
Dvě vysoce citlivé analytické metody, které umožňují určit až čtyřicet prvků v jednom vzorku. Při jedné metodě vložíme vzorky vousů nebo kostí do jaderného reaktoru a ozáříme je pomocí neutronů. Vzniknou radioaktivní izotopy prvků.

Pak změříme úroveň radioaktivity a podle toho určíme koncentraci prvků ve vzorcích. Tato metoda se nazývá neutronová aktivační analýza (NAA), je citlivá při velmi nízkých koncentracích. Při další analýze použijeme urychlené protony, kterými začneme bombardovat elektronový obal atomů. Po zásazích bude obal vysílat charakteristické záření X, tedy Roentgenovo záření. Jeho změřením stanovíme obsah přítomných prvků.

Touto metodou lze v jednom mikronu vzorku zjistit, co je uvnitř a co je na povrchu vlasu nebo kosti. Fakticky tak můžeme vzorek vidět v prostorovém rozlišení. Ovšem budeme zjišťovat nejen výskyt rtuti, ale také stříbra, zlata a kovů platinové skupiny (ruthenia, rhodia, palladia, osmia, iridia a platiny), s nimiž alchymisté mohli také pracovat.

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...