Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledáme vědkyně. Zn.: hlaste se do konce června, můžete získat stipendium

Věda

  9:43
PRAHA - Mezinárodní projekt For Women in Science (Pro ženy ve vědě), na němž spolupracuje UNESCO s firmou L’Oréal, nabízí mladým vědkyním stipendium. Má podpořit mezikulturní spolupráci ve výzkumu. Uzávěrka pro příjem žádostí je 30. června.

Významné badatelky získají každoročně pět cen. Bude rozdáno také 15 mezinárodních stipendií mladým vědkyním, jejichž výzkumný projekt přijala uznávaná vědecká instituce mimo jejich domovskou zemi.

Kromě toho se v Česku podobně jako ve více než šedesáti zemích udělují už čtvrtým rokem národní stipendia Pro ženy ve vědě. Odborná porota, v čele s profesorkou Helenou Illnerovou, bývalou předsedkyní Akademie věd každoročně vybírá tři projekty nadějných badatelek do 35 let.

Letos uspěla Marie Kalbáčová s práci "Interakce buněk s nano-materiály - Nové perspektivy pro implantologii a bioelektroniku", která působí na Ústav dědičných metabolických poruch, 1. lékařská fakulta, UK v Praze.

Další oceněnou je Gabriela Holubová, která se věnuje matematice. Porota ocenila její práci nazvanou "Fučíkovo spektrum a systémy se skákajícími nelinearitami". Působí na Katedře matematiky Západočeské univerzitě v Plzni.

Poslední laureátkou se stala Jana Humpolíčková, která se zabývá studiem buněčné signalizace. Pracuje v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v Akademii věd v Praze. Každá z oceněných dostal stipendium ve výši 200 tisíc korun.

Další informace

Podrobnosti o přihláškách do mezinárodního klání pro ženy ve vědě najdete na www.prozenyvevede.cz

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat