Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledáme vědkyně. Zn.: hlaste se do konce června, můžete získat stipendium

Věda

  9:43
PRAHA - Mezinárodní projekt For Women in Science (Pro ženy ve vědě), na němž spolupracuje UNESCO s firmou L’Oréal, nabízí mladým vědkyním stipendium. Má podpořit mezikulturní spolupráci ve výzkumu. Uzávěrka pro příjem žádostí je 30. června.

Významné badatelky získají každoročně pět cen. Bude rozdáno také 15 mezinárodních stipendií mladým vědkyním, jejichž výzkumný projekt přijala uznávaná vědecká instituce mimo jejich domovskou zemi.

Kromě toho se v Česku podobně jako ve více než šedesáti zemích udělují už čtvrtým rokem národní stipendia Pro ženy ve vědě. Odborná porota, v čele s profesorkou Helenou Illnerovou, bývalou předsedkyní Akademie věd každoročně vybírá tři projekty nadějných badatelek do 35 let.

Letos uspěla Marie Kalbáčová s práci "Interakce buněk s nano-materiály - Nové perspektivy pro implantologii a bioelektroniku", která působí na Ústav dědičných metabolických poruch, 1. lékařská fakulta, UK v Praze.

Další oceněnou je Gabriela Holubová, která se věnuje matematice. Porota ocenila její práci nazvanou "Fučíkovo spektrum a systémy se skákajícími nelinearitami". Působí na Katedře matematiky Západočeské univerzitě v Plzni.

Poslední laureátkou se stala Jana Humpolíčková, která se zabývá studiem buněčné signalizace. Pracuje v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v Akademii věd v Praze. Každá z oceněných dostal stipendium ve výši 200 tisíc korun.

Další informace

Podrobnosti o přihláškách do mezinárodního klání pro ženy ve vědě najdete na www.prozenyvevede.cz

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat