Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hodit botou po Bushovi je tak snadné

Věda

  6:00
Aktuální události v domácím nebo světovém dění se často stávají inspirací pro tvůrce her. Příhoda, jakou bylo vržení obuvi po prezidentovi USA, tak rozhodně nemohla zůstat bez odezvy. Přinášíme vám odkazy na nejlepší tituly s touto tématikou.

Shoe Bush Worldwide. foto: Lidovky.cz

Když v půli prosince hodil redaktor irácké televize Al-Bagdadíja Muntadar Zajdí po americkém prezidentovi Georgi Bushovi své boty, vyvolal tak kromě vlny solidarity a zájmu také inspiraci pro tvůrce počítačových her.

Používat však stejný výraz jakým se označují krabicové verze komerčních titulů není poněkud na místě, jedná se totiž obvykle spíše o interaktivní animace ve Flashi s mnohdy nevalnou grafikou i hratelností. Snadnost jejich vytvoření však umožňuje autorům reagovat na aktuální dění, přičemž vrhání obuvi na amerického prezidenta si o něco takového přímo říká.

Typickým zástupcem takového produktu je titul s příznačným názvem Can YOU Throw a Shoe at Bush? Hra po vás nevyžaduje nic jiného, než jen stisknout tlačítko myši v okamžiku, kdy rychle se pohybující ukazatel směru ukazuje na řečnický pult. Zajímavé je však počitadlo, které říká, že od patnáctého prosince, kdy byla hra spuštěna, zde bylo vrženo téměř šest miliónů virtuálních bot.

Can YOU Throw Shoe at Bush?

Naopak hra s názvem Shoe Bush Worldwide si zakládá na profesionalitě, s jakou byla vytvořena. Má vlastní doménu, obsahuje hudební doprovod, grafiku vzniklou z fotografií a před vrhem obuvi si dokonce můžete vybrat některou z nabízených arabských nadávek.

Jiní tvůrci se naopak snaží ve vrhání obuvi vidět fyzikální problém. V norském titulu Kast En Sko På Bush tak musíte nalézt optimální sílu a úhel, pod jakým má být bota vržena, aby zasáhla cíl.

Kast En Sko Pa Bush

Mezi jednu z nejoblíbenějších simulací této situace patří Bush Shoe Throwing Game. Její popularita je dána také možností poměřit si své výkony s ostatními hráči. Celkově pak titul eviduje přes osm miliónů virtuálních zásahů.

Bush Shoe Throwing Game

Přenesením skutečné události do virtuální světa mají autoři her možnost podívat se na celý problém z úplně jiné perspektivy. Proto vznikají i tituly jako například Bush‘s Boot Camp, v nichž není vašim cílem prezidenta trefit, ale naopak sestřelovat kusy obuvi, které na něj míří. Musíte si přitom však dát pozor, abyste nezasáhli jeho samého.

Bush's Boot Camp

Najdou se i české
Tvorba her vztahujících se k aktuálním událostem nemusí být pouze výsadou světových příhod a tvůrců. Do povědomí širší veřejnosti se zapsaly hned dva tituly s bytostně českým námětem.

První titul s názvem Hlídej si svého Kájinka byl inspirován útěkem stejnojmenného vězně z věznice v Mírově. O poznání kontroverznější hra Zastřel si svého Cikána zase reagovala na události spojené se stavbou zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!