Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Holandsko prodává 19 milionů dávek pandemické vakcíny

Věda

  9:58
AMSTERDAM/PRAHA - Holandsko nabízí k prodeji velkou část objednaných vakcín proti prasečí chřipce. Jedná se o celkem 19 milionů dávek ze 34 milionů objednaných.

Očkování proti chřipce foto: Reprofoto

Zprávu sdělil dopisem holandskému parlamentu tamní ministr zdravotnictví Ab Klink. První dva miliony dávek na prodej by měly být k dispozici během prosince, zbytek v prvních měsících roku 2010. Vakcíny jsou nabízeny pouze jiným státům, nikoliv soukromníkům. Údajně se už objevilo několik zájemců, například Malta a Makedonie.

Holandsko objednalo během léta dostatečný počet dávek pro všechny své obyvatele, a to od firem Novartis a GlaxoSmithKline (druhá zmíněná se bude používat i v ČR). Bylo to v době před prvními klinickými zkouškami vakcín na lidech, kdy odborníci doporučovali k zajištění dostatečné ochrany očkování dvěma dávkami na osobu. Že stačí jediná dávka, ukázaly přesvědčivě až zkoušky provedené na podzim.

Navíc se, stejně jako v řadě jiných zemí, přikročilo i v Holandsku nakonec k očkování jenom některých rizikových skupin a ne plošnému očkování všech obyvatel. Jedná především o některé chronicky nemocné, těhotné ženy, pracovníky ve zdravotnictví, seniory a také malé děti (v Holandsku ty od 6 měsíců do 4 let).

Země se nezbaví všech nepoužitých vakcín, hodlá si ponechat strategickou zásobu 2,2 milionů dávek pro nečekané případy.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!