Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Houby pomáhají stromům. Díky nim se snáz vypořádají s nedostatkem vláhy

Houbám se daří především ve vlhkém prostředí. foto:  Dan Materna, MAFRA

Spojenectví hub a stromů známé jako mykorhiza pomáhá dřevinám, aby se vypořádaly s kritickým nedostatkem vláhy.
  4:07

Sucho bývá pohromou pro vše živé. V ohrožení se ocitají i stromy. Nejnovější výzkumy odhalily, že dřevinám nabízejí záchrannou síť houby. Bez jejich pomoci strom nezakoření, a pokud už se mu to povede, má jen malé šance na přežití.

Pro stromy nejsou důležité plodnice, po nichž pasou v lesích houbaři. Oporu jim skýtá hustá podzemní síť houbových vláken označovaná jako mycelium. Houbová vlákna se propojují s kořenovým systémem rostlin ve spojeneckém svazku známém jako mykorhiza. Houby získávají prostřednictvím mykorhizy organické látky, které rostliny syntetizovaly s využitím fotosyntézy. Na oplátku putuje z houby do kořenů rostlin voda a minerální látky, např. fosfor, dusík nebo zinek.

Partnerství hub a rostlin nabírá dvě základní podoby. V půdě tropických lesů, polí a luk žijí houby, jejichž vlákna prorůstají až do nitra buněk kořenů a větví se v nich do keříčkovitých útvarů. Tato tzv. arbuskulární mykorhiza je nejčastější a vyskytuje se u osmdesáti procent suchozemské flóry. Těží z ní i důležité zemědělské plodiny, jako jsou obilniny. Asi dva tisíce rostlinných druhů vstupují do mykorhizy s houbami, jejichž vlákna obalují kořeny hustou sítí, pronikají mezi kořenové buňky, ale nenoří se do jejich nitra. Z výhod této tzv. ektomykorhizy těží mnoho stromů našich lesů. Mezi houbami žijícími v takovém „povrchním“ svazku s lesními velikány najdeme třeba hřiby nebo muchomůrky.

Výpomoc přes podzemní síť

Dlouhodobé sucho a vysoké teploty nedeptají pouze vegetaci na zemském povrchu. Tvrdě postihují také houby skryté v podzemí. Ke změnám vegetace často dochází až v důsledku podstatně nenápadnějších zvratů postihujících podzemní síť mykorhizních hub. Těm sucho a vyšší teploty nesvědčí. Vyklízejí proto pozice odolnějším „plevelným“ druhům hub, které neplýtvají energií na budování husté podzemní sítě vláken. Předivo mycelia v lesní půdě řídne, což má pro stromy fatální následky.

Houby nejsou jen „partnery“ stromů, ale zprostředkovávají jim vzájemné spojení. Jejich vlákna propojují kořenové systémy různých stromů a dovolují jim, aby se vzájemně podporovaly. Houbovými vlákny posílají vzrostlé stromy živiny malým semenáčkům a pomáhají jim zvládnout úskalí počátečních fází vývoje. V přítmí lesa se klíčícímu stromku nedostává světla, a nemůže si proto fotosyntézou vyrobit organické látky potřebné k růstu. Přes houbovou síť mu je poskytnou vzrostlé stromy, jejichž koruny mají světla dostatek. Podobně dostávají malé semenáčky od vzrostlých stromů přes mycelium až polovinu potřebné vody.

Živiny a voda proudí i mezi stromy náležejícími k odlišným druhům. Dobře je prozkoumán pakt, jaký v kanadských lesích uzavírá jehličnatá douglaska tisolistá s listnatou břízou papírovitou. Semenáčky douglasek dostávají přes houbová vlákna od vzrostlých bříz významnou „potravinovou pomoc“. Bříza dokonce zohledňuje individuální potřeby jednotlivých semenáčků douglasky. Stromkům klíčícím ve stínu posílá až o dvě třetiny vydatnější porce živin než šťastnějším douglaskám rostoucím v příhodnějších podmínkách.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat