Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hradiště v Plzni zajímá archeology, zkoumají pravěkou lokalitu

Evropa

  7:00
PLZEŇ - Archeology v Plzni zajímá unikátní pravěká lokalita na okraji města, zkoumají oblast ležící u Hradiště nedaleko čtvrti Slovany. Vědcům území, na němž se v pravěku a raném středověku nacházelo mohutné hradiště, pomůže doložit vývoj osídlení v Plzni a nejbližším okolí, rekonstruovat tehdejší vývoj životního prostředí, ukázat, jak lidé reagovali na změny přírodních podmínek nebo jak reagovala příroda na změny osídlení, řekl Ladislav Šmejda z katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity.

Archeologové při práci foto: ČTK

"Přestože je lokalita známa už asi 150 let, dělalo se tam dosud relativně málo archeologických výzkumů. Přitom je dost významná, není výrazně poškozena zástavbou," uvedl. Podobných míst tohoto typu je v Plzni a v jejím nejbližším okolí velice málo.

ČTĚTE TAKÉ:

Hradiště bývá považováno za centrální místo v rámci tehdejšího osídlení. Archeologové, kteří oblast zkoumají druhým rokem, už provedli takzvaný řez valem neboli opevněním lokality. "Člověk si to ale nesmí představovat jako například stojící hradbu, je to rozvalené, dělá to jen takovou terénní vlnu. Provedli jsme průkop napříč, tedy jako z interiéru do exteriéru, zkoumali jsme, jak jsou na sobě srovnané archeologické vrstvy," uvedl.

Keramika i úlomky bronzu

Vědci analyzují, z jakého období jednotlivé vrstvy pocházejí, zabývají se i stářím nalezené keramiky. Našli také několik fragmentů bronzových předmětů z doby bronzové, zuhelnatělá semena rostlin, uhlíky dřevin, mezi nálezy jsou i zvířecí kosti svědčící o stravě tehdejších obyvatel.

Podle Šmejdy se smysl těchto lokalit zkoumá. Jeden z významů mohl být vojenský, další uvažuje o hradišti jako o monumentální symbolické architektuře, jež prezentovala schopnosti místních obyvatel. "Nic většího se tehdy nestavělo. Uvažuje se i o tom, že se z těchto lokalit kontrolovala řemeslná výroba, mohla tu sídlit tehdejší elita a podobně," uvedl.

Na projekt získali vědci podporu z Evropské unie, končit budou na jaře příštího roku. Do té doby zpracují získaná data, k tématu chystají vědecké články a publikace. Vzhledem k zájmu místních by chtěli připravit také populárně naučný text. Plánují umístit v terénu i tabuli s informacemi k lokalitě a s výsledky výzkumu.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...