Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrozí bezprostřední erupce, říká odborník o sopce na Bali. Evakuováno bylo už 100 tisíc lidí

Věda

  18:28
JAKARTA - Narůstající seizmické otřesy a kouř stoupající z vrcholu sopky Agung na Bali napovídají, že erupce bezprostředně hrozí. Listu The Guardian to řekl Scott Bryan z queenslandské univerzity. Z okolí vulkánu bylo evakuováno téměř 100 tisíc lidí.

Baliská sopka Gunung Agung. foto: Shutterstock

„Fakt, že během posledního týdne narůstá intenzita seizmických otřesů pod sopkou a dochází k nim v menší hloubce, je dobrým indikátorem toho, že magma stoupá k povrchu,“ vysvětluje Bryan. Vedle otřesů podle něj blízkost erupce mohou určit další dvě znamení: plyny unikající z vrcholku vulkánu a vypoulení povrchu sopky.

Únik plynů je znamením toho, že tlak pod povrchem povážlivě vzrostl, sune magma směrem k vrcholu a během tohoto procesu se uvolňují plyny a pára.

Série erupcí sopky Agung, která se tyčí do výšky 3031 metrů nad mořem, si mezi roky 1963 a 1964 vyžádala více než 1000 obětí. Láva tekla až do vzdálenosti sedm kilometrů od vulkánu a přeživší podle australské televize ABC vzpomínají na „déšť popela“.

Probouzí se sopka Agung na Bali? Tamní vláda kvůli otřesům evakuovala desetitisíce lidí

Nejnebezpečnějším jevem, který doprovází sopečné erupce, je však pyroklastický proud, jenž bývá někdy označován jako žhavé mračno. Jedná se o vlnu žhavých sopečných plynů smíšených s úlomky magmatu a sopečného popela s teplotou od 100 do 1000 stupňů Celsia, která se pohybuje po sopečném svahu rychlostí i několik stovek kilometrů za hodinu.

Tentokráte indonéské úřady sice učinily celou řadu preventivních opatření, ale podle Bryana nelze rozsah erupce předvídat. „Pokud sopka vybuchne, podstatné bude, kolik plynu stačilo z magmatu uniknout,“ dodává.

Možnou intenzitu erupce ilustruje na příkladu láhve coca-coly: „Pokud s ní člověk zatřese a uvolní víčko, vypění všechna ven. Pokud ji ale nechá den stát otevřenou a pak s ní zatřese, nestane se nic - všechen plyn vyprchal.“ lsk mik

Autor:

Mohlo by vás zajímat