Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Hudba zvyšovala šanci na přežití

Tanec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tanec - ilustrační foto. |

PRAHA Zpěv a muzicírování posiluje spolupráci ve skupině, tvrdí mnozí vědci. Pokud tedy naši předkové upevňovali vzájemné vztahy hudbou, byli zřejmě úspěšnější než ostatní.

Spektrum existujících hudebních žánrů je nepřeberné. Od jednoduchých nápěvů přírodních národů po Beethovenovy symfonie, od ukolébavky po uši trhající rockový „nářez“. Hudba je nedílnou součástí našeho života. Proč se vyvinula a k čemu je nám vlastně dobrá?

Vědci s gumovými hadicemi
Dlouho byla hudba považována za jakousi variantu řeči. Teprve nedávno se ukázalo, že náš mozek má pro hudbu vyvinuté specializované „moduly“. Hudbu vnímáme kůrou pravé mozkové polokoule, zatímco řeč zpracováváme přednostně levou polovinou mozku.

Melodie hrají v našem organismu na struny těch nejzákladnějších instinktů. Když nám při vrcholném hudebním zážitku „běhá mráz po zádech“, aktivují se v mozku centra, která zprostředkovávají uspokojení z mnohem přízemnějších činností - z jídla a sexu.

Na jednom velkém mezinárodním kongresu o vlivu hudby a řeči na evoluci člověka demonstroval jihoafrický hudební pedagog Pedro Espi-Sanchis účinky hudby zajímavým experimentem.

Připravil různě dlouhé kusy gumové hadice a rozdal je pětadvaceti vědcům. Ti chodili do kolečka a neměli přitom za úkol nic jiného, než foukat do hadice a vyluzovat tón, na který byl tento primitivní hudební nástroj svou délkou „naladěn“.

„Každý pískejte podle vlastního vkusu. V žádném případě se nesnažte napodobovat to, co slyšíte od druhých,“ vyzval Espi-Sanchis účastníky pokusu. Zpočátku se z hloučku linuly jen disharmonické zvuky, ale po několika minutách se tato „kočičárna“ proměnila na jednotnou příjemnou melodii. Vědci se pohupovali v jejím rytmu a spontánně si podupávali.

Navzdory podobným důkazům o schopnosti hudby vytvářet vazby mezi lidmi a koordinovat jejich činnost ji někteří badatelé považují za „sluchový zákusek“, který neměl pro vývoj člověka zásadnější význam. Řada odborníků je opačného názoru. Mají však velké potíže s tím, aby své domněnky podložili věrohodnými důkazy.

„Věřím, že člověk má hudbu ve svých genech. Ale víra není věda. Potřebujeme mnohem více důkazů,“ říká například belgická neuropsycholožka Isabelle Peretzová působící v Kanadě na University of Montreal.

Celý článek si přečtěte v sobotních Lidových novinách.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!