Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Intel Centrino 2 vs. AMD Puma

Věda

  6:00
Notebooky se díky stále klesající cenám těší poslední dobou velké oblibě, o čemž svědčí jejich stále se zvyšující prodeje, které dnes již převažují zájem o stolní počítače. Není proto divu, že se dva hlavní výrobci počítačových komponent Intel a AMD stále více soustředí na vývoj nových mobilních platforem pro přenosné počítače.

Ilustrační foto. foto: Fujitsu-SiemensReprofoto

Na mobilním poli to v poslední dobou hodně vře. Společnost AMD konečně vyrazila do přímého boje intelovské sady Centrino a v březnu tohoto roku oficiálně představila zcela novou platformu, které je známá pod označením Puma. Ani Intel neusnul na vavřínech a před pár dny uvedl procesorovou technologii Centrino 2. Jaké nové funkce a vlastnosti nové mobilní platformy přináší?

AMD Puma
AMD Pumou se již začínají objevovat v prodeji a stejně jako konkurenční Centrino 2 se orientuje na levné i supervýkonné notebooky. Celá sada Puma se skládá z několika komponent: procesoru (CPU), čipsetu a bezdrátového připojení. Co se týče procesoru, jedná se o Turion X2 Ultra prezentovaný rovněž pod kódovým označením Griffin. Tento dvoujádrový procesor je vyráběn 65nm procesem a obsahuje 1MB L2 cache.   Dostupný zatím bude ve třech modelových variantách, z nichž ten nejrychlejší pojede na frekvenci 2,4 GHz.
Mezi hlavní novinky patří technologie In dependent Dynamic Core, která umožňuje, aby jádra běžela na různých frekvencích podle zatížení. Nezávislé je rovněž jejich napájení, takže pokud nebude druhé jádro potřeba, obejde se bez energie a tím se prodlouží výdrž na baterie.

Druhou součástí je čipset RS780M, který disponuje integrovanou grafikou s podporou DirectX10 a akcelerátorem pro HD videa. Počítá se i s hardwarovými dekodéry běžných videoformátů MPEG-2, MPEG-4 atd.  Čipset dále umožňuje použití integrované i dedikované grafiky zároveň. Navíc díky nové technologii PowerXpress bude možné mezi oběma grafikami přepínat – pokud notebook poběží na baterky, aktivuje se úspornější integrovaná grafika, jakmile ho ale připojíte do elektrické sítě, automaticky se přepne na výkonnější dedikovanou grafickou kartu. Tato funkce opět přispěje k úspoře energie. AMD Puma dále počítá s podporou Wi-Fi standardů 802.11a/b/g i 802.11n.

Intel Centrino 2
Intel Centrino 2 zahrnuje 5 nových procesorů Intel Core 2 Duo, z nichž ten nejvýkonnější poběží na frekvenci 3,06 GHz. Tyto procesory vyráběné 45nm technologií disponují kmitočtem FSB 1066 MHz a až 6 MB cache L2. Tři verze snižují příkon notebookových procesorů zhruba o 30 procent až na 25 wattů. Další možností je využití technologie Deep Power Down, která výrazně šetří energii tím, že v okamžiku, kdy je notebook nečinný, vypíná některé komponenty procesoru, jakými jsou hodiny jádra nebo cache paměť.  Během následujících 3 měsíců se mají dokonce objevit i první mobilní čtyřjádrové procesory.

Intel Centrino 2 známý rovněž pod kódovým názvem Montevina se zaměřuje především na zlepšení všech hlavních funkcí notebooků včetně výkonu a životnosti baterií. Stejně jako AMD Puma obsahuje také rychlejší bezdrátovou technologii 802.11n s přenosovou rychlostí až 450 Mb/s , což oproti starší technologii 802.11a/g  představuje pětkrát vyšší rychlost a navíc s dvojnásobným dosahem. Samotné technologie WiMAX bychom se pak měli dočkat koncem letošního roku. Novinkou jsou rovněž nové možnosti správy počítače pro firemní zákazníky.

Přepínatelná grafika a nové možnosti energetických úspor notebooků s technologií Intel Centrino 2 dovolují na každém notebooku využívat integrovanou nebo přídavnou grafiku. Možnost výběru umožňuje dosáhnout vyššího 3D výkonu nebo větších energetických úspor. Nová správa výkonu a funkce pro úsporu energie pomáhají prodloužit výdrž baterií. Nová platforma obsahuje nativní podporou dekódování Blu-ray, takže nebude problém sledovat videa ve vysokém rozlišení. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!