Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Internet Explorer 6: prohlížeč na scestí

Věda

  6:00
Na sklonku srpna uběhne osm let od doby, kdy světlo světa poprvé spatřil webový prohlížeč IE ve verzi 6. I po takové době se stále drží na mnoha počítačích, což podle některých brzdí rozvoj webu jako takového.

Internet Explorer. foto: MicrosoftReprofoto

Internet Explorer 6 je nativním prohlížečem Windows XP. Tento systém, jakkoli je starý, se stále těší oblibě mnoha lidí. Pochvalují si jej jak korporátní klienti, tak uživatelé notebooků a netbooků. A právě zde je zakopán pes příčiny, proč se IE 6 stále těší takové oblibě – Microsoft totiž neintegroval modernější verze prohlížeče do servisních balíčků z obavy před případnými soudními spory a regulačními zásahy evropských institucí. Uživatelé tak musí mít povoleny automatické instalace nebo si nainstalovat novější verzi sami. Naopak ve firmách bývá tento upgrade mnohdy znemožněn – administrátoři mají systémy vyladěny pro "šestku" a přechod na něco jiného by pro ně znamenal práci navíc.

V Evropě tak IE 6 používá zhruba 10 % uživatelů, celosvětově se toto číslo podle různých statistik odhaduje až na jednu pětinu. A proč se o tom mluví jako o problému? Důvodů je vícero – jedním z největších je bezpečnost. Ačkoli tento prohlížeč dostal nejednu záplatu řešící mnohdy závažná bezpečnostní rizika, pokud s ním budete navštěvovat stránky s "problematickým obsahem" (porno, warez, etc.) přímo si říkáte o napadení počítače, které útočníkům usnadňuje silné sepětí mezi prohlížečem a systémem.

Internet Explorer 6.0

Další problém spočívá v samotném zobrazovacím jádře, které je zastaralé, má problémy nebo vůbec nepodporuje moderní technologie a už vůbec si nedělá hlavu s mnohými všeobecně uznávanými standardy.

Pro mnoho webových vývojářů to znamená schizofrenní situaci: bylo by pro ně nejlepší zastaralé techniky opustit, což jim ale vysoký tržní podíl nepovolí. Proto své stránky upravují tak, aby běželi i v IE6. Vyžaduje to však více času a úsilí. Nutnost vzdát se nejmodernějších technologií pak brzdí rozvoj webu.

Jen největší a nejsilnější hráči mohou najít odvahu tento bludný kruh rozetnout a patří mezi ně například Facebook. Ostatní volí opatrnější přístup: při zobrazení svých stránek varují, že IE 6 je zastaralý prohlížeč, který neplánují do budoucna podporovat – činí tak například YouTube a z českých serverů Živě.cz.

Další tažení proti "šestce" spočívá v mnoha webech, které vysvětlují, proč je tento prohlížeč vhodnější nahradit novějším. Za všechny jmenujme Kill IE6, Bring Down IE6 nebo IE6 Must Die.
Toto tažení vyvolává i ojedinělé protireakce, většinou humorného rázu. Můžete se tak setkat například s iniciativou Save IE6, která vysvětluje výhody a požaduje, aby se standardy W3C přizpůsobily prohlížeči. Ze všech výroků vyberme jediný, který dobře podtrhuje humorný nádech výzvy: "Jako webdesignér jsem placený od hodiny a optimalizace webů pro IE 6 tvoří značnou část mojí práce. Pokud tento prohlížeč zanikne, dostanu se do problémů a pravděpodobně nebudu schopen dále splácet hypotéku."

Proč však existuje tolik výzev k přechodu, když by stačilo počkat, až se situace vyřeší sama přirozeným vývojem? To podle všeho jen tak nepřijde: Windows XP jsou stále velmi populární a ani příchod nových Windows 7 nic nezmění, protože domácí uživatelé nebudou upgradovat kvůli hardwarové náročnosti a možným problémům s ovladači, ti korporátní zase nechtějí opouštět ověřená řešení.

Je tak v nejlepším zájmu každého jednotlivce, aby se postaral o bezpečnost svého počítače a nebránil v rozvoji webových technologií přechodem na modernější browser.

Autor:

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ - OLOMOUC

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč