Neděle 8. prosince 2024, svátek má Květoslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věda

Island průkopníkem. Za šest let chce z vesmíru posílat solární energii na Zemi

Island v roce 2030 vyšle do vesmíru první solární družici, která zvládne absorbovat sluneční záření a bezdrátově ho přenést prostřednictvím rádiových vln do pozemních elektráren. foto: Profimedia.cz

Čistá a obnovitelná energie s dostupností 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Bez vlivu počasí. Tak zní plán, který Island jako první na světě hodlá realizovat do šesti let. A jak to udělá? Vyšle do vesmíru vůbec první elektrárnu, jež při oběhu kolem Země zvládne absorbovat sluneční záření a bezdrátově ho přenést prostřednictvím rádiových vln do pozemních elektráren.
  21:01

Zemi má posloužit britský startup, jenž je podle serveru Space.com výsledkem partnerství mezi britskou společností Space Solar, Reykjavik Energy a islandskou iniciativou pro udržitelný rozvoj Transition Labs.

Toto partnerství do vesmíru družici vypustí v roce 2030 a podle serveru jich plánuje využít hned šest. Na oběžnou dráhu Země je dopraví raketa Starship megarocket společnosti SpaceX.

Jedna družice o hmotnosti asi 70 tun a šířce 400 metrů má zvládnout vysílat 30 megawattů čisté energie, které jsou dostačující pro napájení asi 3 000 domácností. Kroužit by měla ve výšce od 2 000 do 36 000 kilometrů.

Island v roce 2030 vyšle do vesmíru první solární družici, která zvládne absorbovat sluneční záření a bezdrátově ho přenést prostřednictvím rádiových vln do pozemních elektráren. Vyvíjí ji britská společnost Space Solar, Reykjavik Energy a islandská iniciativa pro udržitelný rozvoj Transition Labs. (4. listopadu 2024)

Předpokládá se, že vývoj i výroba pilotní elektrárny vyjde na 800 milionů dolarů, tedy bezmála 18 miliard korun. Podle propočtů společnosti Space Solar ovšem energii poskytne za čtvrtinu nákladů na jadernou energii, tedy za 2,25 miliardy dolarů za gigawatt. Tím bude konkurenceschopná s obnovitelnými zdroji na Zemi, které však často svůj provoz přerušují kvůli například povětrnostním podmínkám.

Podle Space.com partneři projektu v současné době hledají místa pro vybudování pozemních přijímacích antén, které by vysílanou energii ve formě vysokofrekvenčních rádiových vln shromažďovaly a přeměňovaly ji na elektřinu.

Island je ostrovem, který se na udržitelné energie díky své povaze spoléhá. Asi tři čtvrtiny elektrické energie v zemi vyrobí vodní elektrárny, zbytek pokryjí geotermální elektrárny. Geologické podmínky navíc umožňují vyrábět zelenou energii poměrně levně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!