Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Italští vědci chtějí zjistit příčinu smrti malíře Caravaggia

Věda

  12:18
ŘÍM - Tajemství smrti slavného italského malíře Caravaggia chtějí po 400 letech rozluštit italští vědci. Cílem jejich projektu je nalézt v temné kryptě mezi stovkami dalších kostí malířovy ostatky a podrobit je rozsáhlé analýze, napsala agentura AP.

Italští vědci se snaží rozluštit záhadu smrti malíře Caravaggia foto: Reuters

Dlouhou dobu se věřilo, že Caravaggio zemřel po náhlém záchvatu na pláži v přístavním městě Porto Ercoleve. Badatelský tým Antonia Morettiho však podle pramenů dokládá, že Caravaggia převezli do tamější nemocnice, kde skonal až o několik dnů později.

Nejasná smrt

Caravaggio zemřel v červenci roku 1610 ve věku 39 let. Příčinou smrti mohlo být podle některých teorií náhlé propuknutí malárie, syfilis nebo vražda z rukou některého z jeho mnoha nepřátel, které si umělec nadělal během svého bouřlivého života.

Současné místo uložení ostatků Caravaggia není s jistotou známo. Malíř byl nejprve pochován na hřbitově ve městě San Sebastiano.

Jeho kosti pak exhumovali v padesátých letech 20. století, kdy byl hřbitov zrušen a nahrazen městským parkem.

Podle dokumentů i svědeckých výpovědí byly vykopané kosti převezeny do krypty na jiném hřbitově a právě v ní nyní Morettiho tým malířovy ostatky hledá.

Mužské kostry, které vykazují známky stáří kolem 40 let a pochází přibližně z doby Caravaggiova života, chtějí podrobně prozkoumat v laboratoři.

Italští vědci se snaží rozluštit záhadu smrti malíře Caravaggia

Podrobí je například radiokarbonové dataci a analýze DNA. Zatím tu takových skeletů našli devět. "Musíme si počínat trochu jako detektivové," konstatoval Moretti.

Vodítkem je například vysoké množství olova a dalších kovů spojených s malováním a specifické poškození kostí. "Víme, že Caravaggia kopl do nohy kůň a toto zranění by mělo být na kosti dolní končetiny vidět," řekl antropolog Giorgio Gruppioni.

Součástí projektu je také výzkum DNA dnešních lidí, kteří žijí v dané oblasti a jmenují se Merisi, jak znělo malířovo skutečné příjmení, jež není příliš obvyklé.

Skeptici však tomuto projektu příliš nevěří, protože od umělcovy smrti uplynulo už mnoho času.

Bohém i poslední náboženský malíř

Caravaggio, vlastním jménem Michelangelo Merisi, byl italský malíř působící v Římě, Neapoli, na Maltě a Sicílii mezi lety 1593 a 1610. Je obvykle řazen mezi představitele barokního stylu, na jehož formování měl velký vliv.

Jeho přínos spočíval ve větší realističnosti zobrazovaných mytologických a biblických postav, jejichž předobrazem byli prostí lidé jeho doby. Zároveň je považován za posledního velkého náboženského malíře v Itálii. Znám je i nezřízeným životem, mnoho času trávil návštěvami nevěstinců a hospod.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!