130 let

Ilustrační foto. | foto: T-MobileReprofoto

Jak na e-mail v mobilu?

Věda
  •   6:00
Obsluhovat e-mailovou schránku lze kromě z počítačového programu či webového rozhraní i prostřednictvím běžného mobilu. Konfigurace mobilního e-mailového klienta nepředstavuje žádný velký problém, stačí znát pouze pár základních údajů o schránce a vědět.

Možná už se vám někdy stalo, že jste očekávali důležitý mail, a proto jste se každou chvíli na počítači přihlašovali ke své poštovní schránce, čímž jste ztratili spoustu času. Tomu lze však snadno předejít několika způsoby, z nichž tím nejelegantnějším je využívání e-mailového konta v mobilu, ke kterému budete mít odkudkoli neustálý přístup.

E-mail dnes podporuje drtivá většina mobilních telefonů na trhu, v opačném případě si ho lze dodatečně nainstalovat. Povedeným klientem v Javě je např. MobileMail, pokud máte schránku u společnosti Google, rovněž si můžete pro obsluhu vašeho účtu nainstalovat perfektní Java aplikaci Gmail. Pro získání tohoto poštovního klienta zadejte do webového prohlížeče v mobilu adresu http://gmail.com a klikněte na příslušný odkaz, z něhož si program budete moci stáhnout. Ke schránkám některých poskytovatelů lze také přistupovat přes zábavné portály operátorů, musí mít však mezi sebou uzavřenou dohodu (např. Vodafone a Seznam.cz).
Nyní už přejděme k samotné konfiguraci e-mailového konta.



Přístupový bod
Data, jež se přenesou mezi schránkou na serveru a vaším mobilem, proudí formou paketových přenosů GPRS/EDGE/3G, musíte mít tedy správně nakonfigurovaný internetový nebo wapový profil. Doporučuji zvolit ten internetový, neboť umožňuje mnohem levněji přenášet data. Oba přístupové body bývají většinou v mobilech přednastavené, pokud ne, podívejte se na stránky vašeho operátora, kde najdete přesný návod nastavení datové komunikace. Pro některé přístroje existuje možnost zaslání konfigurační SMS, která provede vše za vás. Obrátit se můžete i na bezplatnou infolinku operátora.


Vytvoření nové schránky
V menu zpráv se často nachází položka pro zřízení nové e-mailové schránky, eventuálně lze editovat tu stávající. Lepší mobily mívají vestavěného průvodce, s nímž je založení mailového účtu o něco snazší. Aby bylo odesílání a přijímání mailů úspěšné, je nezbytné provést několik základních nastavení, především pak potřebujete znát tyto údaje:

Typ schránky - vyberte POP3 nebo IMAP. Při použití POP3 se vám bude pošta stahovat do mobilu a ze serveru bude mazána, zatímco IMAP pracuje tak, že na serveru zprávy nechá a pracuje s nimi vzdáleně. Lepší je tedy zvolit modernější IMAP, musí ho ale podporovat váš poskytovatel (schránka na Seznamu například IMAP neumí).

E-mailová adresa – název vaší e-mailové adresy ve tvaru jmeno@poskytovatel.cz

Server příchozích zpráv – pokud používáte POP3, výsledná adresa bude vypadat s největší pravděpodobností takto: pop3.poskytovatel.cz (např. pop3.seznam.cz). Tento údaj si jinak můžete ověřit v (pokročilém) nastavení nebo nápovědě u vaší e-mailové schránky při přístupu z počítače nebo webové rozhraní. U firemních schránek se obraťte na správce sítě.

Server odchozí zpráv – liší se podle operátora. Máte-li O2, zadejte smtp.etmail.cz. V případě, že využíváte služeb Vodafonu, do příslušné kolonky napište smtp.vodafonemail.cz. U T-Mobilu je pro zdařilé odeslání e-mailu z mobilu nutné znát adresu smtp.t-email.cz.

Přístupový bod – zaškrtněte ten, který v sobě nese slůvko internet, nebo ten, jež jste si sami vytvořili.

Uživatelské jméno a heslo – jméno, pod nímž se přihlašujete ke svému e-mailovému kontu.

Port – ponechte výchozí nastavení. Pokud byste ovšem museli port zadat ručně, pro SMTP se obvykle používá hodnota 25, pro POP3 číslo 110.

Zabezpečení – záleží, zdali ho nabízí váš poskytovatel. Nejčastěji se setkáte se zabezpečením SSL.


Pozor na poplatky
Mnoho e-mailových schránek v mobilech umožňuje nastavení dalších údajů, například informace o uživateli (jméno, podpis, odeslání zprávy až při datovém spojení, odeslání kopie atd.) nebo automatické načítání zpráv. Tomu byste měli věnovat velkou pozornost, neboť za přenesená data platíte svému operátorovi. Obvykle je možné zaškrtnout, aby se načetlo pouze záhlaví, a potom už záleží jen na vás, zdali si stáhnete celý mail do mobilu, nebo si ho přečtete až na počítači. To samé platí i o zobrazení přílohy. Ve finále je těžké určit, na kolik vás e-mailová komunikace v telefonu nakonec vyjde. Velikost běžné zprávy (čistý text)se pohybuje v řádech několika kilobajtů, e-maily s přílohou bývají samozřejmě objemnější. Majitelé datových paušálů mohou být bez starostí, stejně jako zákazníci T-Mobilu, kteří si aktivují internetové zvýhodnění Surf&Mail+ za 237 Kč měsíčně. To jim umožní neomezené surfování a e-mailování v mobilu. Podrobnější podmínky této služby naleznete zde.

Ceny za přenesený kB (vč. DPH)
O2 T-Mobile Vodafone
0,238 Kč 0,07 Kč 0,05 Kč

Autor: Jiří Pešek