Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak ochránit PC (I.)

Věda

  6:00
Počítačová bezpečnost patří velmi často k opomíjeným oblastem, kterou většina uživatelů řeší až dodatečně. Proto si dnes ukážeme, jak nainstalovat a používat antivir.

Problémy s viry bohužel řeší většina lidí až dodatečně. foto: SiemensReprofoto

 
Počítačové viry patří k výpočetní technice už od dob jejího vzniku a stejně tak jako jejich živí jmenovci mohou napáchat spoustu nepřístojností. Ochrana před nimi je stále táž: první polovina spočívá v obezřetnosti. To znamená neotvírat přílohy od neznámých odesilatelů a už vůbec ne ty s koncovkou EXE, nestahovat soubory z podezřelých stránek apod. Ta druhá pak spočívá v instalaci a časté aktualizaci antivirového software.
Antivirových řešení najdete na trhu přehršel a jejich cena mnohdy šplhá do závratných výšin. Pro domácí použití však lze sehnat antiviry zcela zdarma. Z nabídky jsme vybrali antivir AVG z české produkce, který má v našich končinách dlouhou tradici a dobré jméno.
Na stránkách výrobce vyberte v levém sloupci Produkty a v seznamu úplně dole pak AVG Anti-Virus Free Edition a následně Stáhnout. Dostanete se tak k poslední verzi antiviru AVG. Ten sice neobsahuje tolik doplňkových funkcí jako jeho placení kolegové, ale pro domácí využití je zcela zdarma.
Instalace programu je jednoduchá a nijak se neliší od ostatních programů. Postačí tedy jen klikat na tlačítka Next, Accept a konečně Finish.
AVG - Instalace
Po úspěšné instalaci se otevře průvodce, který s vámi projde věci nezbytné pro bezproblémový běh antiviru. Klikněte tedy na Next> a posléze na Check for updates. Jako zdroj vyberte internet a vyčkejte dokončení stahování aktuální virové databáze.
AVG - nastavení
V dalším okně se nastavuje, jak bude probíhat pravidelné scanování počítače. Hodnoty nemusíte nijak měnit a můžete pokračovat kliknutím na Next>. Stejné je to i v dalším okně, kde je vám nabídnuta možnost zkontrolovat celý počítač.
AVG - nastavení

Tím je instalace a základní nastavení antiviru AVG ukončeno. O této chvíle se bude spouštět automaticky po startu systému a kontrolovat spouštěné soubory, dokumenty a e-maily, jestli se v nich nevyskytuje nějaká nákaza. Seznam všech komponent programu a jejich funkcí najdete pod tlačítkem Control Center. Parametry a nastavení jednotlivých funkcí pak můžete ovlivňovat tlačítkem Properties.

AVG - hlavní obrazovka

Autor: