Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Jak se zapomíná na prezidenty? Historické události mizí z paměti

Americký prezident John F. Kennedy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident John F. Kennedy. | foto: Reuters

Jak rychle se vytratí z paměti lidí historické události? Američtí psychologové předpovídají, za jak dlouho se z obecného povědomí vytratí osobnosti zastávající prezidentský úřad.

Většina Američanů zná svého prezidenta. Dobře si pamatují i jeho předchůdce. Čím dále do minulosti, tím si lidé vybavují prezidenty hůř. Psychologové Henry Roedigera Andrew DeSoto z Washingtonovy univerzity v St. Louis zmapovali, jak se lidem vytrácejí z paměti muži, kteří od roku 1789 sedávali v Bílém domě.

Využili k tomu dotazníky vyplněné studenty v letech 1974, 1991, 2009 a 2014. Dobrovolníci dostali za úkol vyjmenovat všech čtyřiačtyřicet amerických prezidentů, a to v pořadí, v jakém nastoupili do úřadu.

Kdo byl Van Buren

Potvrdilo se, že i „první mužové“ země upadají rychle do zapomnění. V roce 1974 prakticky každý dotázaný student věděl, že v Bílém domě sedí Gerald Ford, který vystřídal aférou Watergate smeteného Richarda Nixona. Při průzkumu z roku 1991 nedělalo studentům problém vybavit si vládnoucího George Bushe staršího a jeho předchůdce Ronalda Reagana. Forda a Nixona už správně zařadila jen polovina studentů.

Richard Nixon

Richard Nixon

Při průzkumu v roce 2009 neměli studenti problém si vzpomenout na George Bushe mladšího a znali i čerstvě zvoleného Baracka Obamu. Reagana a Bushe staršího správně zařadil každý čtvrtý a Forda s Nixonem každý pátý.

Řada prezidentů počínaje Martinem Van Burenem úřadujícím v letech 1837 až 1841 a konče Williamem McKinleyem, který vládl od roku 1897 do roku 1901, prakticky upadla do zapomnění. Dobrovolníci si často nedokázali vybavit ani jejich jména. Z dlouhé řady zapomenutých prezidentů se vymyká jen Abraham Lincoln, který byl americkým prezidentem během občanské války Severu proti Jihu od roku 1861 do roku 1865, a jeho nástupci Andrew Johnson a Ulysses Grant.

Nezapomenutelní se ukázali pro mnoho Američanů i první prezidenti George Washington, John Adams a Thomas Jefferson, přičemž Washingtona správně zařadil skoro každý.

Nezáleží, zda jste je zažili

Výsledky výzkumu Roedigera a DeSota zveřejněné předním vědeckým týdeníkem Science potvrdily, že pro zapamatování událostí není většinou důležité, zda máme s touto událostí osobní zkušenost. Křivka vyjadřující tempo zapomínání nevykazuje výrazný pokles pro dobu, kterou jsme nezažili. To platí nejen pro Američany a jejich prezidenty.

ČTĚTE TAKÉ:

Stejně plynule klesá i „křivka zapomnění“ významných událostí, jež ve své době plnily titulní stránky novin, výsledků sportovních klání, jako je baseballová Světová série, nebo Oscarů udělených americkou Akademií filmového umění a věd. Neexistuje tedy propastný rozdíl v tom, jak si pamatujeme události, které jsme zažili, a události, o nichž jsme slyšeli, četli nebo jsme se o nich učili ve škole.

Některé události se přesto z obecného vzorce zapomnění z nejrůznějších důvodů vymykají. Američtí psychologové William Hirst a David Manier se například domnívají, že k „nezapomenutelnosti“ Abrahama Lincolna významně přispívá jeho památník. „Socha sedícího Lincolna připomínající sochu Dia umístěná v budově postavené ve stylu starořeckých chrámů utkví na dlouhá léta v paměti i náhodnému návštěvníkovi. Tato vzpomínka pak zakotví v kolektivní paměti lidí nejen památník, ale i samotného Lincolna,“ píší Hirst a Manier ve své studii.

Roediger a DeSoto přičítají nezapomenutelnost Abrahama Lincolna tomu, že se o něm vzhledem k jeho historickému významu mluví a píše mnohem více než o jiných prezidentech. Lincolnova sláva spojená s dramatickými událostmi občanské války a zrušením otroctví se přenáší i na jeho nejbližší následovníky Andrewa Johnsona a Ulyssese Granta.

Následnictví po historicky prvním americkém prezidentovi Washingtonovi zřejmě pomohlo k vyšší míře nezapomenutelnosti Johnu Adamsovi, který v tomto ohledu předčí politicky podstatně významnějšího Thomase Jeffersona, jenž nastoupil do úřadu prezidenta jako třetí.

Cesta do zapomnění

Z toho, jak rychle lidé zapomínají na jednotlivé americké prezidenty z poslední doby, se pokusili Roediger a DeSoto odhadnout cestu těchto prezidentů do zapomnění. Nejlepší vyhlídky má bezesporu John F. Kennedy, kterého by si měly v roce 2100 pamatovat dvě třetiny Američanů.

Do zapomnění by neměl upadnout ani Richard Nixon, kterého si v roce 2100 vybaví kolem 40 procent Američanů. Zcela jistě i proto, že se v souvislosti s Nixonem bude i v budoucnu připomínat nechvalně proslulá aféra Watergate. Na hranici zapomnění se bude v roce 2100 pohybovat Dwight Eisenhower, který zastával prezidentský úřad od roku 1953 do roku 1961.

Lyndon B. Johnson

Lyndon B. Johnson

Kennedyho nástupce Lyndon Johnson, Harry Truman úřadující v letech 1945 až 1953 či Gerald Ford zastávající úřad prezidenta od roku 1974 do roku 1977 budou v té době zapomenuti, stejně jako je dnes William McKinley.

Pozoruhodné je, že se historická popularita prezidentů v průběhu generací významně neliší. Zatímco momentální popularita politiků podléhá řadě faktorů a může se poměrně rychle měnit, z historického hlediska je jejich nezapomenutelnost víceméně stabilní. Jak plyne čas, zůstávají Washington a Lincoln hvězdami mezi americkými prezidenty a McKinleyho nedokáže vyzvednout ze zapomnění ani to, že jeho jméno nesla od roku 1897 do roku 1980 nejvyšší hora USA Denali.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...