Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak se dostat na střední školu? Tentokrát stačí jedna přihláška

Věda

  11:35
Termín odevzdání přihlášek na střední školy se blíží. Přestože měly být letošní přijímací zkoušky původně jednotné a zadávané státem, respektive státní institucí Cermat, z rozhodnutí ministerstva školství se uskuteční stejně jako loni pouze v pilotním režimu. Ve hře tak zůstávají všechny tři typy přijímaček – jednotné testy Cermatu, přijímací zkoušky zhotovené přímo střední školou a zkoušky dodané soukromou společností (obvykle Scio).
Hodina matematiky (ilustrační foto)

Hodina matematiky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zavedení jednotných testů, které by byly stejné pro všechny maturitní obory, se prozatím odsouvá na jaro 2017. Pokusili jsme se najít odpovědi na otázky, které by uchazeče a jejich rodiče mohly v souvislosti s letošním přijímacím řízením zajímat.

 • Dokdy odevzdat přihlášku a kde sehnat formulář?

Termín odevzdání přihlášek je stanoven v prvním kole na 15. března. Formulář přihlášky může poskytnout střední škola, popřípadě základní škola. K zakoupení jsou také v prodejnách SEVT. V elektronické podobě má formulář ke stažení ministerstvo školství na svém webu www.msmt.cz.

 • Kolik přihlášek mohu vyplnit?

V prv ním kole pouze jednu. Na jeden formulář je ovšem možné uvést dvě školy. Formulář potom stačí okopírovat (v případě elektronické přihlášky dvakrát vytisknout) a odeslat na každou ze dvou vybraných škol. V případě, že se uchazeč hlásí do dvou oborů vzdělání na jedné škole, uvede na prvním místě v přihlášce školu a název jednoho oboru vzdělání, na druhém místě tutéž školu a druhý obor vzdělání.

 • Je uvedení pořadí škol či oborů v přihlášce závazné?

Není. Definitivní rozhodnutí může udělat uchazeč až v případě, že se dostane na obě školy. Na tu, kterou si pro své studium nakonec vybere, pošle takzvaný zápisový lístek.

 • Musím v přihlášce vyplnit kolonku lékařský posudek?

Záleží na tom, na jaký obor si uchazeč přihlášku podává. Do tiskopisu se dobrozdání lékaře doplňuje jen v případě, že se hlásí na obor vzdělání, u kterého jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny ze zákona. Nepožaduje se například pro obor gymnázium, ale předkládá se u oboru gymnázium se sportovní přípravou.

 • Je nutné odevzdat formulář s barevným rozlišením, nebo mohu použít černobílou kopii?

Barevné rozlišení formulářů přihlášek není podmínkou.

Na co si dát ještě pozor, aby přihláška byla platná? Jak budou vypadat letošní přijímačky? A jak se na ně připravit?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!