Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak stáhnout a přehrát webová videa?

Věda

  6:00
Máte na internetu svá oblíbená videa, které byste si rádi uložili do počítače, aby byly k dispozici i bez internetového připojení? Poradíme vám, jak na to.

YouTube. foto: Jiří Pešek, Lidovky.cz

Obliba streamovaných videí zaznamenala v posledních letech prudký nárůst a snad každý internetový uživatel se občas podívá na nějaký ten klip na YouTube či podobných službách. Online videa mají výhodu v tom, že nezabírají místo na pevném disku počítače a jsou dostupná všude tam, kde je internetové připojení. Občas se však stane, že některé videoklipy jsou ze serveru odstraněny kvůli porušení licenčních práv, nebo je sám vkladatel vymaže. Z tohoto důvodu není od věci si svá oblíbená videa stáhnout do počítače.

Způsobů, jak stáhnout video například ze serveru YouTube na disk, existuje hned několik. My si ukážeme ten nejsnazší z nich, a to prostřednictvím volně dostupného rozšíření Video DownloadHelper internetového prohlížeče Firefox.

Video DownloadHelper
Pokud nemáte Firefox v počítači nainstalovaný, stáhněte si ho například z oficiálních stránek jeho tvůrce a proveďte instalaci. Další věc, kterou budete potřebovat, je Video DownloadHelper. Nejedná se o samostatný program, nýbrž o rozšíření Firefoxu, který umí detekovat a zachytit všechna videa na stránce. Spustíte-li si ve Firefoxu YouTube, u každého videa i na horní liště se zobrazí ikonka DownloadHelperu, po jejímž kliknutí bude nabídnuto stahování detekovaných videí.Převod do jiného formátu
Protože se však webová streamovaná videa nacházejí v nativním formátu FLV, který běžné multimediální přehrávače nepřehrají, je vhodné zvolit možnost Stáhnout a konvertovat. Nejprve si však musíte doinstalovat program Video Download Converter, jehož instalace je vám nabídnuta před stahováním.

Coby výsledný soubor lze použít formáty AVI, WMV, MPEG, MP3 apod., zvolit lze i mobilní video pro iPhone a jiná zařízení. Jakmile dojde ke stažení, video se automaticky během několika jednotek až desítek sekund převede do předem zvoleného formátu a uloží se do cílového adresáře.

Rozšíření Video DownloadHelper kromě YouTube spolupracuje se službami MySpace, Google videos, DailyMotion, Porkolt, iFilm, Dreamhost a spousty dalšími.Přehrávání
Pokud byste se rozhodli videoklipy stáhnout v nativním formátu (FLV), budete potřebovat přehrávač flashového videa. Vhodným programem pro tento účel, který lze používat zdarma, je například FLV Player.Instalační soubory
Internetový prohlížeč Firefox (7,6 MB)
Rozšíření Video DownloadHelper
FLV Player (3,57 MB)

Autor: