Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak učit české děti v cizině? Stát si neví rady

Věda

  7:00
Lékařka Lucie Slavíková-Boucher se před dvaceti lety provdala do Francie. Když měly její děti jít do první třídy francouzské školy, netušila, že je musí zároveň zapsat i do české školy. Nikdo jí o této povinnosti neřekl, natož aby poradil, jak je má učit.

Učíme se česky v Paříži. Již osmým rokem probíhá výuka v České škole bez hranic v Paříži. Děti se učí v prostorách Českého centra na velvyslanectví. foto: Archiv ČŠBH

Český stát nařizuje rodičům, aby děti plnily školní docházku, ovšem už neřeší, jak to mají dělat, když žijí v zahraničí. O situaci českých škol v zahraničí se budou dnes a zítra radit jejich zástupci z celé Evropy.

Slavíková brzy pochopila, že bude muset učit děti sama. Navíc zjistila, že podobné starosti mají i další Češky v Paříži, a založila v roce 2003 první Českou školu bez hranic (ČŠBH). Nyní má síť devět škol v Evropě a v Americe. Od září by se mělo připojit dalších šest.

ČEŠTINA V CIZINĚ

  • Výuka češtiny v krajanských komunitách má dlouhou tradici. Školy fungovaly už ve 30. letech 20. století například v Bulharsku či v Argentině.
  • Nyní stát zajišťuje jen výuku pro dospělé. Vysílá 12 učitelů ke krajanským komunitám ve východní Evropě či v Jižní Americe a 80 učitelů na univerzity – třeba do Mongolska či Indie.
  • Výuku češtiny pro děti školního věku zajišťují dobrovolníci. První školu bez hranic založila v roce 2003 Lucie Slavíková-Boucher v Paříži.
  • Z dobrovolné aktivity se stala síť, funguje po celé Evropě i v Americe. Ve světě působí devět škol bez hranic, od září se má připojit dalších šest – například v Římě či Florencii.
"Zpočátku byl problém vysvětlit okolí, proč chci, aby moje děti uměly česky. Říkali, že je to zbytečné, když žijeme ve Francii. Jenže já jsem chtěla, aby děti měly možnost být v kontaktu s českým prostředím.

Naštěstí mě v začátcích podpořil tehdejší ředitel Českého centra Paříž Michael Wellner-Pospíšil. Poskytl prostory, kde se vyučuje dodnes. Začínali jsme s pár žáky a teď už jich máme okolo šedesáti, od předškolních až po páťáky," vzpomíná čtyřiačtyřicetiletá lékařka.

Počáteční nadšení vystřídaly praktické problémy. Slavíková potřebovala materiály pro výuku dětí z bilingvního prostředí. Žádné neobjevila, a proto je musela spolu s kolegy vytvořit sama. Metodiku posoudil Výzkumný ústav pedagogický, který potvrdil, že je v souladu s ministerským Rámcovým vzdělávacím programem.

Ovšem tím potíže nekončily. "Ministerstvo školství si s námi neví rady, jsme pro ně nadšenci, kteří něco aktivně dělají pro děti v zahraničí. Jenže jim příliš nezapadáme do tabulek a přitom bych očekávala, že právě oni nám pomůžou.

Nároky na rodiče jsou dost vysoké. Musí dítě vyučovat češtinu v rozsahu prvního i druhého stupně. Každé dítě by mělo složit na konci školního roku rozdílové zkoušky na tzv. kmenové škole v Česku, kvůli tomu je třeba minimálně jednou za rok přijet nebo zaplatit učiteli, aby vycestoval ven," vypočítává Slavíková.

Učíme se česky v Paříži. Již osmým rokem probíhá výuka v České škole bez hranic v Paříži. Děti se učí v prostorách Českého centra na velvyslanectví.

Nyní fungují školy bez hranic na dobrovolnické bázi, dostávají ale příspěvek od ministerstva školství a zahraničí. Podle Jindřicha Fryče z prvně jmenovaného úřadu je schválena podpora škol až do roku 2015.

"Na jejich vybavení bylo vyčleněno 700 tisíc korun, na jednu Českou školu bez hranic je limit 40 tisíc korun," vysvětluje. Ani to ale není zcela bez problémů. "Jedním z nich je to, že zakoupené pomůcky zůstávají v majetku českého státu a jsou nám pouze svěřovány," uvádí příklad Slavíková-Boucher.

Podle Stanislava Kázeckého z ministerstva zahraničních věcí je činnost škol bez hranic aktivitou, kterou chtějí v budoucnu podporovat. "Letos jsme schválili novou koncepci, která řeší situaci Čechů, kteří odešli do zahraničí po roce 1989.

Tito Češi už nemají tak silnou potřebu udržovat češtinu v rodině, právě proto oceňuji činnost ČŠBH, která pomáhá udržovat kontakt s českým prostředím. Poskytujeme jim prostor na zastupitelských úřadech a v Českých centrech.

Učíme se česky v Paříži. Již osmým rokem probíhá výuka v České škole bez hranic v Paříži. Děti se učí v prostorách Českého centra na velvyslanectví.

V rozpočtu máme 15 milionů korun pro krajanské spolky v zahraničí. Každý spolek si může požádat o podporu do konce srpna," říká Kázecký.

Podle Slavíkové však stále nejsou podmínky ideální. Ministerstvo školství bude sice na podzim jednat o zrušení rozdílových zkoušek, ale to není cílem, kterého by chtěly české školy dosáhnout.

"Zrušení zkoušek problém zahraniční výuky češtiny nevyřeší. Ztratí se tím totiž motivace rodičů. Naším cílem je, aby nás ministerstvo uznalo jako oficiální vzdělávací instituci. Svoji kvalitu můžeme doložit a samozřejmě se nebráníme ani tomu, aby ji ministerstvo kontrolovalo," uzavírá Slavíková.