Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak vybrat správný mobil pro přehrávání videa?

Věda

  6:00
Ti, kdo častěji cestují, si mnohdy krátí čas poslechem hudby, ať už z přenosného MP3 přehrávače či mobilu. V telefonu lze přitom také pohodlně sledovat videa, musí na to ovšem být patřičně vybaven. Co je pro přehrávání filmů důležité?

Ilustrační foto. foto: NokiaReprofoto

Paměť
Stejně jako u hudby a fotografií i zde platí, že čím větší paměť mobil má, tím lépe. Bez dostatečného paměťového prostoru můžete na přehrávání videa v mobilu rovnou zapomenout. Mobilní telefon by tedy měl podporovat paměťovou karty, nebo alespoň obsahovat interní paměť v řádech několika stovek megabajtů. Kvůli rychlosti přenosu dat je lepší ukládat videa na kartu přes čtečku v počítači.

Displej
Je beze sporu tím nejvýznamnějším, na co se při sledování videa zaměřujeme. Samozřejmě platí, že nejjemnější obraz budou mít displeje s nejvyšším rozlišením, klíčová je ale i fyzická velikost. Ideálním zařízením pro sledování filmů jsou komunikátory, které zpravidla disponují nejméně 2,8“ úhlopříčkou displeje při rozlišení QVGA (240 x 320 bodů). Na drobnější obrazovky už je pak zapotřebí lepší zrak, zejména při sledování filmů s titulky.

Software
Mobily standardně přehrávají videoklipy ve formátech MP4 a 3GPP. Chytré mobily s operačním systémem Windows Mobile zvládají i soubory s koncovkou WMV, se kterými se docela běžně setkáte v počítači. Většina vašich filmů v PC bude ale nejspíše v jiném formátu, takže mnohdy nezbude nic jiného, než převést videoklipy do formátu, se kterým si bude rozumět váš mobil. Jiná situace se týká smartphonů. Pro ty existuje spousta aplikací, jež dokážou mobil proměnit v plnohodnotný přehrávač videa. Navíc obvykle bývají doplněny počítačovým softwarem umožňujícím upravit libovolný videoklip přesně na míru displeje vašeho telefonu.

Kapacita akumulátoru
Asi není třeba zdůrazňovat, že přehrávání videa, kdy displej neustále svítí a procesor jede na plné otáčky, je velice náročné na energii. Nebylo by příjemné, kdyby se telefon za těchto okolností rychle vybil a vy byste si nemohli pak ani zavolat. Proto při výběru mobilu sledujte i kapacitu jeho akumulátoru.

USB Mass Storage
Po převedení filmu do patřičného formátu následuje otázka, jak vůbec výsledný soubor do mobilu dostat. Bezdrátové technologie Bluetooth a Infraport nepřipadají kvůli své pomalosti v úvahu, a tak se budete muset spolehnout čtečku paměťových karet nebo na datový kabel. S funkcí USB Mass Storage je jeho použití jednodušší, protože není nutné instalovat žádné speciální ovladače, paměťový prostor mobilu se v počítači objeví coby externí disk.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...