Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaká je chemická podstata 'vyprošťováku'?

Věda

  7:00
Jaká je chemická podstata „vyprošťováku“ po alkoholickém dýchánku? V rubrice Zeptejte se vědců odpovídá Petr Šmejkal z katedry didaktiky a učitelství chemie Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Kocovina (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidé mají rádi rychlá a nejlépe bezbolestná řešení a v případě následků konzumace alkoholu tomu není jinak. Je otázkou, zda to také opravdu funguje. Odpověď není jednoduchá. Etanol je v podstatě jedem a organismus, který jej požije, jej musí také odstranit (detoxikovat), tedy vyloučit z těla nebo přeměnit na látky méně toxické.

Etanol je ovšem pomocí enzymů přeměňován na acetaldehyd, který je ještě toxičtější než samotný etanol, právě jeho účinkům jsou přisuzovány nepříjemné pocity známé jako „opice“ nebo kocovina. I ten mohou odbourat enzymy, stejně jako je tomu v případě přeměny etanolu na acetaldehyd.

ZEPTEJTE SE VĚDCŮ:

Otázky pro vědce posílejte na adresu zahady@lidovky.cz

Pro správnou funkci těchto enzymů je nezbytná přítomnost dalších látek, tzv. kofaktorů. Tělo si je vyrábí samo nebo je syntetizuje pomocí např. vitaminů. Pokud tělu dodáme více kofaktoru v nějaké lékové formě, můžeme funkci enzymu urychlit, a tím urychlit i odbourávání alkoholu. Na tom jsou založeny některé přípravky, ale je nutné si uvědomit, že zvýšení rychlosti odbourávání alkoholu není nijak dramatické a ani nástup účinku orálně podaného preparátu s kofaktory není nejrychlejší. 

Další možností je pohyb. Pokud se udržíte na nohou a podaří se vám vykonávat nějakou činnost, zrychlíte svůj metabolismus, a tím i odbourávání alkoholu. Dobře ale rozvažte, zda si při případném pohybu ve stavu opilosti nezpůsobíte nějaké zranění. Ani v tomto případě ale nečekejte, že si oběhnete kolečko v parku a můžete jet do práce autem. Existují dokonce studie, které vliv pohybu na odbourávání alkoholu zpochybňují.

Jak je naznačeno, je zřejmé, že ani požívání různých „vyprošťováků“ po alkoholovém dýchánku nám odbourávání alkoholu příliš neurychlí. Jejich účinek je více založen na tom, že „uklidní“ organismus, např. trávicí trakt, či potlačí bolest hlavy. Obsahují tak různé antacidy, které potlačují pálení žáhy – dochází k neutralizaci přebytečných kyselin v trávicím traktu –, nebo analgetika potlačující bolest, nikoliv však její příčinu.

Z toho celkem jasně vyplývá, že přestože je nám po požití těchto „vyprošťováků“ lépe, naše reakční a rozpoznávací schopnosti jsou stále potlačeny a za volant bychom si určitě sedat neměli! Závěrem tedy, ať se nám to líbí či nikoliv, naše možnosti při odbourávání alkoholu jsou omezené a významně je urychlit lze jen stěží.
Nejúčinnější metodou, jak urychlit odbourávání alkoholu, je tak požívat jej s mírou.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat