Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaké novinky přinese první Service Pack pro Windows Vista?

Věda

  6:00
Vývoj Service Pack pro Windows Vista byl dokončen a právě probíhá testování a překlad. Tento balíček nepřináší pouze opravy známých chyb, ale vylepšuje některé stávající funkce nebo dokonce přidává nové.

Windows Vista foto: MicrosoftReprofoto

I když se Windows obvykle aktualizují automaticky pomocí internetu, aby byla zajištěna jejich co možná nejvyšší ochrana před potenciálně slabými místy, čas od času vyjde i tzv. Service Pack. Ten se do systému rovněž dostane pomocí automatických aktualizací. Uživatelé, kteří mají pomalé nebo dokonce žádné připojení, se k němu mohou dostat prostřednictvím instalačního disku.

Windows Vista

Windows XP se během své existence dočkaly dvou takovýchto servisních balíčků a do poloviny tohoto roku by měl přibýt třetí, tedy nejspíše poslední. Krom záplatování však od něj nelze očekávat žádné výraznější změny, veškerá pozornost směřuje na novější systém Windows Vista. Na jaké novinky se tedy můžeme těšit?

Přátelštější k notebookům
Už od dob uvedení Windows Vista se hodně diskutuje o jeho hardwarové náročnosti, která je způsobena bohatými grafickými efekty. Zatímco u naddimenzovaných stolních počítačů to zas až tak nevadí, majitelé notebooků si mnohdy oprávněně stěžují na nižší výdrž na baterie, než jakou by dosáhli s XP.

Proto mnoho změn směřuje ke snaze o nižší energetickou náročnost. Optimalizováno bylo grafické prostředí, konkrétně zobrazovací subsystém, který se stará o vykreslování oken. Změnám neušel ani tzv. V-Sync, který se stará o synchronizaci grafické karty s displejem. Pro svůj běh vyžaduje součinnost procesoru, což může odčerpávat drahocennou energii. Nově se tedy bude V-Sync po určité době nečinnosti vypínat. Stejně tak bude automaticky odpojován HD kodek pro zpracovávání zvuku, pokud zrovna nebude mít co na práci.

Windows Vista

Žádná ze změn není natolik zásadní, aby nějakým razantním způsobem prodloužila dobu výdrže, v praxi se bude jednat nejspíše pouze o jednotky procent, tedy řádově minuty.

Pohodlnější záplatování
Automatické aktualizace počítače připojeného k internetu bývají velice užitečné – udržují váš operační systém neustále aktuální, tedy co nejlépe chráněný před následky chyb nebo cílených útoků. Vše probíhá automaticky, ovšem nezřídka je posléze nutný restart systému, který uživatele zbytečně zdržuje a obtěžuje. Nově přibyl tzv. hotpatching, díky němuž je možno aplikovat záplatu (nebo ji posléze odinstalovat) i na systémový soubor bez toho, aniž by byl potřeba restart systému. Microsoft tuto funkci sliboval už s příchodem samotných Vista, dočkali jsme se jí až nyní.

S aktualizacemi souvisí i tvrdší přístup vůči uživatelům nelegálních kopií. Microsoft se sice rozhodl opustit politiku režimu omezené funkčnosti, který po vypršení 30ti denní lhůty k aktivaci umožňuje přihlášení pouze na hodinu a spuštění pouze výchozího webového prohlížeče, ale nahradí ji výzvami k aktivaci, které budou uživatele pronásledovat prakticky na každém kroku a které nepůjdou odkliknout. Uživatel neaktivovaných Windows nebude mít k dispozici volitelné aktualizace, dostane se pouze ke kritickým záplatám.

Windows Vista

Bude toho hodně
SP1 samozřejmě obsahuje i více než stovku doposud vydaných záplat. S nimi může jeho velikost narůst až na 600 MB, pokud však svůj počítač pravidelně aktualizujete, měla by vám stačit desetina dat. Krom toho také zoptimalizuje běh systému. Podle první testů betaverze se zdá, že SP1 dokáže o několik sekund zkrátit dobu startu, stejně tak má být kratší i vypínání nebo přechody z úsporných režimů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!