Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jakých inovací se dočkáme v příštích pěti letech?

Věda

  6:00
Jedna z nejpokrokovějších společností v oblasti informačních technologií IBM odhalila 5 inovací, které podle ní ovlivní v nejbližších pěti letech naše životy. Tyto předpovědi vycházejí z tržních a společenských trendů a také technologií vznikajících v laboratořích IBM, které je pomohou realizovat.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: SamsungReprofoto

Počátkem tohoto roku představila společnost IBM svou vizi zvanou „Next Five in Five“. Tento seznam inovací má v příštích pěti letech změnit to, jak lidé pracují, žijí a baví se. Máme se na co těšit, nebo jde jen o pouhé sci-fi výkřiky, které pravděpodobně nikdy nebudou realizovány?

1) Ekologicky a přitom levně
První bod z Next Five in Five říká, že domácnosti bude tvořit inteligentní elektrická síť, do níž budou připojeny myčky, klimatizace, osvětlení a další domácí spotřebiče. Ty půjde ovládat dálkově prostřednictvím internetu, ať už z počítače, nebo mobilního zařízení. Díky tomu bude možné snadno vypínat zbytečně zapnuté spotřebiče a kontrolovat výpisy za elektřinu. Z inteligentních energetických sítí budou profitovat i distribuční společnosti, které budou moci zákazníkům k napájení domácnosti nabízet i alternativní (zelené) zdroje energie - například slunce a vítr. 

2) Už žádné dopravní zácpy
Podle IBM se také zásadně změní způsob řízení. Nové technologie umožní propojení mezi vozidly a silnicemi, čímž dojde na silnicích k větší bezpečnosti.  Automobily budou vybaveny funkcemi podpory řízení, což jim umožní mezi sebou a zároveň s čidly podél silnice komunikovat. Dopravní systémy ve městech budou v reálném čase upravovat intervaly semaforů a odklánět provoz na alternativní trasy, vozy budou preventivně reagovat na nebezpečné situace a automaticky upozorní na zácpu spolu s vygenerováním náhradní cesty.

3) Budeme přesně vědět, co jíme
S dovozem potravin z nejrůznějších zdrojů roste potřeba vědět, co vlastně konzumujeme. K tomuto účelu poslouží nové systémy, které zjistí přesný zdroj a složení daného výrobku. Počítačový software poskytne podstatně detailnější informace o potravinách, které si běžně kupujeme. Budeme znát vše od klimatu a půdy, kde byla potravina vypěstována, přes pesticidy a znečištění, jemuž byla vystavena, a energii spotřebovanou při výrobě až po teplotu a kvalitu vzduchu v přepravních kontejnerech.

4) Mobil jako peněženka a osobní asistent
Ještě větší roli v našich životech budou hrát mobilní telefony. Ty se v příštích pěti letech stanou naším spolehlivým průvodcem při nakupování, provádění bankovních operací, návštěvě neznámého města apod. Nutno dodat, že nejmodernější mobily už většinu těchto věcí více či méně zvládají nebo k nim spějí.  Zajímavá je rovněž zmínka o technologii, která nám umožní vyfotit si někoho v oblečení, které se nám líbí, přičemž telefon automaticky vyhledá značku tohoto oděvu i nejbližší obchody, které ho mají na skladě. Přímo na mobilu, kde bude trojrozměrně znázorněna naše postava, si pak budeme moci prohlédnout, jak by nám tento outfit padnul. Telefon nás také povede při návštěvě města, nabídne možnosti místní zábavy, aktivity a restaurace vyhovující našim preferencím, zařídí rezervace, nakoupí vstupenky atd.

5) Efektivnější léčba
Nové technologie rovněž přinesou pokrok ve zdravotnictví. Lékaři budou například moci lépe nakládat s našimi lékařskými záznamy. Místo listování v poznámkách zjistí všechny relevantní informace pouhým kliknutím myši na konkrétní část těla v trojrozměrném zobrazení naší osoby, počítač pak automaticky porovná vizuální a zvukové detaily s tisíci nebo stovkami tisíc záznamů jiných pacientů, což umožní podstatně přesnější diagnostiku a volbu léčebných postupů na základě zkušeností s podobnými pacienty.

Předpovědi od IBM se nezdají nikterak nereálné a je velmi pravděpodobné, že se vlivem pokroku v budoucnosti uskuteční. Otázkou však zůstává, kdy se tak stane a zdali tyto technologie budou v oněch příštích pěti letech k dispozici pro běžné smrtelníky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!