Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonský Sokol přistál v Austrálii, vědci se těší na vzorky z asteroidu

Věda

  17:28
Vědci našli japonskou sondu Hajabusa (Sokol), která v neděli po sedmileté cestě vesmírem přistála v australské poušti. Jde o první vesmírný přístroj, který přistál na asteroidu a vrátil se zpět na Zemi.

Japonská sonda Hajabusa po přistání foto: ČTK

Během své mise sonda o velikosti basketbalového míče přistála na asteroidu Itokawa, aby odebrala vzorky. Není však dosud zcela jasné, zda se mise zdařila. Sonda měla střelit do povrchu asteroidu a následně posbírat rozvířený prach. Vědci netuší, zda sonda skutečně vystřelila, doufají však, že by i samotné přistání rozvířilo dostatek materiálu ke zkoumání.

Michael Zolensky z Amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), který pracoval na programu sondy Stardust sbírající sluneční prach, vysvětlil BBC, že vědci nepotřebují ke zkoumání mnoho materiálu.

"Na Stardustu byly dohromady vzorky o objemu několika tisíc nanogramů (miliardtin gramu). Jinak řečeno tisíce zrnek, z nichž každé vážilo asi jeden nanogram. Každé takové zrnko byste ale mohli studovat jeden rok," uvedl Zolensky.

Hajabusa odstartovala v květnu 2003. Na asteroidu Itokawa přistála o dva roky později. Vesmírnou sondu však provázely technické komplikace, kvůli kterým musel být termín návratu na Zemi o tři roky odložen.

Pokud byla mise, jak vědci doufají, skutečně úspěšná, bude to podle AP čtvrtý případ v historii, kdy se podařilo dopravit vesmírný materiál na Zemi.

Sonda, která procestovala vesmírným prostorem asi pět miliard kilometrů, bude dopravena speciálním letadlem do Japonska, kde bude zkoumána japonskými, americkými a australskými vědci. Po roce pak mohou požádat o přístup k hvězdnému materiálu badatelé z celého světa.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!